# Savonialainen tiimien välinen yhteistyö on valtava mahdollisuus ja pääoma – Tarvitaan yhdessä tekemistä ja kehittämistä

> Savoniassa pohdittiin tiimien välistä yhteistyötä ja sen kehittämisen tarpeita innovatiivisessa aamupäivässä 25.10.2024.

## Yhteiskehittämisen lähtökohdat
Savonian toiminta on jakautunut 38 tiimiin, joissa työskentelee monialaisesti henkilöstöä. 25.10.2024 järjestetyn yhteiskehittämistilaisuuden tavoitteena oli jakaa hyviä yhteistyöesimerkkejä ja kehittää uusia yhteistyömuotoja.

Ennen tilaisuutta toteutettuun Webropol-kyselyyn vastasi 32 tiimiä. Kyselyn perusteella tiimien välinen yhteistyö keskittyy tällä hetkellä pääasiassa opetukseen, opintojaksoihin tai opetussuunnitelmatyöhön, jossa eri osaajat kokoontuvat yhteisen asian äärelle.

## Haasteet ja kehittämistarpeet
Vaikka tiimien välinen yhteistyö nähdään rikkautena ja keinona ratkaista yhteisiä ongelmia, toiminnan siiloutuminen ja maantieteellinen hajautuminen luovat haasteita yhteisen päämäärän saavuttamiselle. Kyselyyn vastanneet tiimit tunnistivat nämä haasteet ja esittivät runsaasti kehittämisehdotuksia.

## Yhteisöllisyyden vahvistaminen
Yhteiskehittämistilaisuus kytkeytyi Savonian uuden strategian teemaan yhteisöllisyyden vahvistamisesta. Yli 70 savonialaista osallistui päivään, jossa suunnattiin katseet vuoteen 2026. Rehtori Mervi Vidgrenin alustuksen jälkeen pienryhmät pohtivat konkreettisia keinoja tiimien välisen toiminnan vahvistamiseksi.

## Keskeiset teemat yhteistyön kehittämiseen
Tapaamisessa nousi esille neljä pääteemaa:

1.  **Yhteistyö lähtee yhteisestä tekemisestä:** Korostuvat sovitut toimintatavat, tapaamisten säännöllisyys ja yhteisten tavoitteiden kirkastaminen.
2.  **Monialainen rytmi ja ote:** TKI-toiminnan ja opetuksen ketterämpi yhteistyö. Hankkeissa kehitettyjen materiaalien ja tulosten nivominen opetussisältöihin mahdollistaa opiskelijoiden paremman osallistamisen ja innovatiivisten ideoiden synnyn.
3.  **Tiimien osaaminen tutuksi:** Toiveena on hyödyntää tiimien erityisosaamista optimoidusti. Keinoiksi ehdotettiin muun muassa tiimien esittäytymisiä, yhteisiä kahvihetkiä ja "tiimitoureja".
4.  **Rohkeus muutokseen:** Vahva halu ymmärtää toisten työtä ja rakentaa uudenlaista yhteistyötä.

Päivän päätteeksi henkilöstöjohtaja Minna Kaija-Kortelainen antoi eväitä jatkotyöstämiseen, kuten tiimisopimusten hyödyntämiseen yhteistyön konkretisoimisessa.

## Kirjoittajat
*   **Pirjo Turunen**, yliopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu
*   **Markku Haapakoski**, yliopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu
*   **Anu Kinnunen**, yliopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu