# ”Dystopinen Suomi vuonna 2055” – Kyberturvallisuudesta oppimista kyberpunkin ja roolipelaamisen kautta

> Finland 2055 toi Kuopioon kyberturvan oppimista elämyksellisen kyberpunk-roolipelin kautta.

## Finland 2055: Dystooppinen pelimaailma
Tarinassa eletään kuvitteellisessa dystooppisessa Suomessa vuonna 2055, jossa hallinnoiva ja pahamainen tekoäly NYX on jakanut Suomen suurimmat kaupungit omiksi ”kaupunkivaltioikseen”. LEA ry:n (Legendary Endeavours Association) kehittämä Finland 2055 -peli yhdistää kyber- ja tietoturvallisuuteen liittyvän oppimisen osaksi kyberpunk-maailmaan sijoittuvaa roolipelaamista. Peli on valtakunnallinen ja se käynnistettiin Disobey 2026 -hakkerikulttuuritapahtumassa.

## Yhteistyö Kuopiossa
Kuopiossa pelin toteuttamiseen osallistui vapaaehtoisia neljästä eri paikallisesta yhdistyksestä sekä yhdestä hankkeesta:
* Kuopion Roolipelaajat
* KuoSec
* Hacklab Kuopio
* IGDA Kuopio Hub
* InnoGS-hanke

Yhteistyö roolipelaajien, tietoturvayhteisön, ”tee-se-itse” -rakentelijoiden ja pelikehittäjien välillä huipentui 28.2.2026 Kulttuuriareena 44:ssä järjestettyyn ensimmäiseen liveroolipelitapahtumaan.

## Pelikokemuksen toteutus
Tavoitteena oli luoda nollabudjetilla elämyksellinen ”pakohuonepelimäinen” kokemus. Pelaajat loivat omat kyberpunk-henkiset hahmonsa ja hahmoluokkansa. Kulttuuriareena 44 lavastettiin ”vuoden 2055 maanmittauslaitokseksi” hyödyntäen valoja, videoita, ääniä ja teknistä tiimiä.

Pelin kulku sisälsi:
* Valvontakameroiden peittelyä
* NFC-tagien, QR-koodien ja vihjeiden etsintää
* Pakopelihuoneista tuttuja pulmia
* Osakekirjojen vaihtamista holvissa

## Oppiminen pelillistämisen kautta
Pelin haasteet liittyivät kyber- ja tietoturvallisuuteen. Esimerkiksi lavastettujen sähköpostikeskustelujen tutkiminen havainnollisti pelaajille, kuinka helppoa tietojen urkkiminen on, jos tietoturva laiminlyödään. LEA ry:n puheenjohtaja Tuuli Siiskonen korostaa, että kyberturvallisuus on kansalaistaito, ja pelillistäminen on tehokas tapa sisäistää näitä taitoja verrattuna perinteisiin luentoihin.

## Lisätietoja
* **Seuraava Kuopion pelikerta:** 19.9.2026
* **Yhteisö:** [Finland2055-Kuopio Discord-serveri](https://discord.gg)
* **Lisätietoa:** [Finland 2055 -nettisivut](https://finland2055.fi)

*Kirjoittaja: Kalle Sievänen, TKI-asiantuntija, InnoGS-hanke, Savonia-ammattikorkeakoulu*