# Koulutus edistää vahvasti Euroopan AHA-yhteistyötä - Savonia-AMK

> Euroopan yhteisön Healthy Ageing -yhteistyö jatkuu ja laajentuu. European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing (EIP on AHA, 2021) on rakentanut vankkaa pohjaa aktiivisen ikääntymisen tukemiseksi Euroopassa.

## Euroopan Healthy Ageing -yhteistyön laajentuminen
Euroopan yhteisön Healthy Ageing -yhteistyö on siirtymässä Horizon 2020 -ohjelmasta Horizon Europe -ohjelmaan. Uutena avauksena toimii IN-4-AHA (Active and Healthy Living in the Digital World), joka tarjoaa toimijoille mahdollisuuden vaihtaa tietoa innovaatioista ja haasteista liittyen aktiiviseen, terveelliseen elämään ja ikääntymiseen digitaalisia työkaluja hyödyntäen.

EIP on AHA -alusta toimii Euroopan Unionin alueen toimijoiden yhteisenä alustana, joka mahdollistaa kohtaamiset, innovaatioiden jakamisen ja uusien kumppanuuksien hakemisen. Yhteistyön laajentuessa on muodostumassa uusia työryhmiä, jotka edistävät tutkijoiden, kouluttajien ja kehittäjien yhteistoimintaa.

## Koulutuksen työryhmä (Education & Training)
Uutena, muita työryhmiä läpileikkaavana kokonaisuutena on muodostettu koulutuksen työryhmä (Education & Training). Tämä työryhmä on keskeisessä roolissa *Reference Site Collaborative Network* (RSCN) -verkostossa, ja Savonia-ammattikorkeakoulu toimii tämän työryhmän johdossa.

Koulutus on keskeinen muutosta mahdollistava tekijä. EIP on AHA -laajennus mahdollistaa koulutuksen edistämisen terveellisen ja aktiivisen ikääntymisen teeman alla, mikä on välttämätöntä, jotta uusi tieto, menetelmät ja teknologiset ratkaisut muuntuvat käytännön osaamiseksi. Koulutustarve kattaa:
* Opiskelijoiden osaamisen kehittämisen ammattitutkintoja suoritettaessa.
* Työelämässä olevien ammattilaisten täydennys- ja lisäkoulutuksen.
* Euroopassa asuvien iäkkäiden ihmisten tiedon ja osaamisen lisäämisen, esimerkiksi teknologian käytön edistämiseksi.

## Työryhmän tavoitteet ja toimintatavat
Koulutustyöryhmän jäsenet tutkimus- ja korkeakouluyhteisöistä työskentelevät yhdessä päättäjien, teollisuuden ja käyttäjien edustajien kanssa. Keskeisiä tehtäviä ovat:
* Koulutuksen roolin nostaminen Euroopan Healthy Ageing -työskentelyssä.
* Temaattisten ryhmien tulosten juurruttaminen.
* Hyvien koulutuskäytäntöjen kokoaminen ja innovatiivisen materiaalin luominen.
* Tapahtumien järjestäminen sekä tiedon välittäminen uutisten ja tieteellisten artikkeleiden muodossa.
* Innovatiivisten koulutuskokonaisuuksien rakentaminen ja tutkimusyhteistyö.

## Kaatumisten ehkäisy -yhteistyö
EIP on AHA -yhteistyössä kaatumisten ehkäisy -työryhmällä on pitkä historia. Yhteistyötä on kehitetty Irlannin, Skotlannin, Itävallan, Portugalin ja Ruotsin kanssa. Suomen ja Pohjois-Savon alueellinen kaatumisten ehkäisyverkosto (AKE) on tässä ryhmässä mallikelpoinen toimija.

Kaatumisten ennaltaehkäisy on laaja teema, joka liittyy koti- ja vapaa-ajan tapaturmien ehkäisyyn sekä yksilöllisiin terveyden edistämisen tekijöihin. Aiheen tärkeyden vuoksi työryhmä on aloittanut ”Prevent falls – emphasize education” -artikkelin kirjoittamisen.

## Kirjoittajat
* **Marja Äijö**, TtT, gerontologian ja kuntoutuksen yliopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu
* **Patrik Eklund**, tietotekniikan professori, Uumajan yliopisto

## Lähteet
* Active and Healthy Living in the Digital World (in4aha). (s.a.). [https://futurium.ec.europa.eu/en/active-and-healthy-living-digital-world](https://futurium.ec.europa.eu/en/active-and-healthy-living-digital-world)
* European Higher Education Area (EHEA). (s.a.). [https://www.ehea.info/](https://www.ehea.info/)
* European Innovation Partnership on Active and Healthy Aging (EIP on AHA). 2021. [https://ec.europa.eu/eip/ageing/home_en.html](https://ec.europa.eu/eip/ageing/home_en.html)
* Korpilahti U, Koivula R, Doupi P, Jakoaho V, Lillsunde P. 2020. Turvallisesti kaiken ikää : Koti- ja vapaa-ajan tapaturmien ehkäisyn ohjelma 2021–2030 sekä selvitys kustannuksista. Sosiaali- ja terveysministeriön julkaisuja 2020:33. Helsinki: STM.
* Lönnroos E, Karinkanta S, Häkkinen H, Havulinna S. 2018. Tiedosta ja toimi – iäkkäiden kaatumisia voidaan vähentää. Suomen lääkärilehti, 73 no. 47. s. 2780-2785.