# Savonia-artikkeli: Miten itsensä johtaminen vaikuttaa mikroyrittäjien hyvinvointiin Pohjois-Karjalassa?

> Vuonna 2018 Suomessa oli 265 894 mikroyritystä eli 93 % koko Suomen yritysten määrästä. Mikroyrityksissä työskenteli 323 686 henkilöä.

## Mikroyrittäjyys ja hyvinvointi
2000-luvulla mikroyritykset ja pienet yritykset ovat luoneet merkittävästi työpaikkoja. Mikroyrityksellä tarkoitetaan yritystä, joka työllistää alle kymmenen henkilöä. Vuonna 2018 Suomessa oli 265 894 mikroyritystä eli 93 % koko Suomen yritysten määrästä. Mikroyrityksissä työskenteli 323 686 henkilöä.

Aiemmista tutkimuksista on noussut esille yrittäjien huoli omasta jaksamisesta. Yrittäjyydessä esiintyvä työmäärä, aikapula ja ajanhallintaongelmat on havaittu vaikuttavan yrittäjien omaan jaksamiseen. Sairaanhoitaja Mirva Kuokkanen tarkasteli YAMK-opinnäytetyössään Pohjois-Karjalan mikroyrittäjien itsensä johtamista ja sen vaikutuksia hyvinvointiin.

## Tutkimuksen toteutus
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata Pohjois-Karjalan mikroyrittäjien ymmärrystä ja tietoutta itsensä johtamisen merkityksestä ja sen vaikutuksesta hyvinvointiin. Tavoitteena oli tunnistaa tekijöitä, jotka tukevat mikroyrittäjien itsensä johtamisen toteutumista ja hyvinvointia. Aineisto kerättiin kyselytutkimuksena Webropol-ohjelmalla maaliskuussa 2020, ja siihen vastasi 242 mikroyrittäjää Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry:stä.

## Itsensä johtaminen ja työn merkityksellisyys
Itsensä johtaminen perustuu kokonaisvaltaiseen ihmiskäsitykseen ja on prosessi, jota täytyy toteuttaa käytännössä. Tutkimuksesta nousi esille, että Pohjois-Karjalan mikroyrittäjät työskentelevät itselleen tärkeiden ja merkityksellisten asioiden parissa. Työn merkityksellisyys lisää motivaatiota ja itseohjautuvuutta, jolloin uuden oppiminen ja osaamisen kehittäminen on mielekkäämpää.

Suurimmalla osalla työnantajayrittäjistä oli yritykselle kirjallinen toimintastrategia, jonka he kokivat ohjaavan työtä kohti tavoitteita. Tavoitteiden asettamista pidetään yhtenä itsensä johtamisen muotona.

## Osaamisen kehittäminen
Osaamisen kehittäminen koettiin tärkeäksi, ja mikroyrittäjät etsivät jatkuvasti uusia tapoja kehittää ammatillista osaamistaan. Ammatillinen osaaminen vahvistaa yrittäjän itseluottamusta ja tukee selviytymistä yrittäjyyteen liittyvissä vastoinkäymisissä.

## Hyvinvointi ja jaksaminen
*   Noin 60 % vastaajista koki terveydentilansa hyväksi.
*   92 % nukkui vuorokaudessa keskimäärin 5–8 tuntia.
*   Lähes puolet koki jaksavansa yrittäjänä hyvin.
*   Reilu neljännes koki, etteivät he palaudu riittävästi vapaa-ajalla.
*   Vajaa kolmannes koki, ettei työ-, perhe- ja vapaa-aika ollut tasapainossa.
*   Kaikki työnantajayrittäjät ilmoittivat, että heidän täytyy olla vapaa-ajallakin tavoitettavissa.
*   Keskimääräinen viikoittainen työmäärä oli 35–54 tuntia.
*   Yleisin yhtäjaksoinen loma-aika oli yksi viikko.

Yksinyrittäjät kokivat jaksavansa muita yrittäjiä paremmin, heillä oli parempi tasapaino työ- ja vapaa-ajan välillä, he nukkuivat enemmän ja harrastivat useammin. Yksinyrittäjien pienempi viikoittainen tuntimäärä heijastui myönteisesti heidän jaksamiseensa.

## Kirjoittajat
*   **Mirva Kuokkanen**, sairaanhoitaja YAMK, Savonia-ammattikorkeakoulu, mirva.kuokkanen@edu.savonia.fi
*   **Susanne Hämäläinen**, lehtori, Savonia-ammattikorkeakoulu, susanne.hamalainen@savonia.fi

## Lähteet
*   Järventaus, J. & Kekäläinen, H. 2018. Uudistuva työ ja yrittäjyys - visioista toteutukseen. Työ- ja elinkeinoministeriö.
*   Kallio, J. 2002. Pienyrityksen kehittymisen tiet. Jyväskylä: Gummerus Kirjapaino Oy.
*   Koskelo, M. & Ullakko, A. 2018. Mikroyrittäjien itsensä johtaminen: Kartoitus Oulun talousalueen mikroyrittäjien asenteista ja toimintatavoista. Oulun ammattikorkeakoulu.
*   Laitinen, J. 2018. Terveyttä ja työhyvinvointia mikroyrityksiin: Promo@work-loppuseminaarin aamupäivätilaisuus. Työterveyslaitos.
*   Leppänen, M. & Rauhala, I. 2012. Johda ihmistä. Psykologiaa johtajille. Helsinki: Alma Talent.
*   Otala, L. 2018. Ketterä oppiminen. Helsinki: Kauppakamari.
*   Palmgren, H., Kaleva, S., Jalonen, P. & Tuomi, K. 2010. Naisyrittäjien työhyvinvointi. Työ- ja elinkeinoministeriön julkaisu.
*   Sutela, H. & Pärnänen, A. 2018. Yrittäjät Suomessa 2017. Tilastokeskus.
*   Sydänmaanlakka, P. 2006. Älykäs itsensä johtaminen. Näkökulmia henkilökohtaiseen kasvuun. Helsinki: Talentum.
*   Yrittäjät 2020. Yrittäjyys Suomessa. Suomen Yrittäjät.