# Tyhjät ja vajaakäyttöiset kiinteistöt – taakka vai mahdollisuus?

> Tyhjien ja vajaakäyttöisten kiinteistöjen haasteeseen on tartuttu Savonian E-teho-hankkeessa.

## Tilannekuva: Tyhjät kiinteistöt Suomessa
Suomessa on tällä hetkellä valtava määrä tyhjillään olevia kiinteistöjä ja toimitiloja. Pohjois-Savossa on tilastojen mukaan vapaana jopa 300 kiinteistöä, ja valtakunnallisesti 5500 kiinteistöä on jäämässä tyhjilleen kahden vuoden sisällä soteuudistuksen myötä.

Tämä kehitys johtuu useista tekijöistä:
* Työn tekemisen kulttuurin muutos (etätyö ja monipaikkaisuus).
* Muuttotappioalueiden työvoiman muutokset.
* Muuttoliikenne, joka vähentää toimistotilojen tarvetta.

## Taloudelliset ja yhteiskunnalliset vaikutukset
Tyhjät kiinteistöt aiheuttavat omistajilleen merkittäviä kustannuksia, kuten lämmitys-, sähkö-, ilmanvaihto- ja ylläpitokuluja sekä kiinteistöveroja ilman tuottoa. Ongelma heijastuu myös kuntatalouteen, sillä se vaikuttaa palveluiden saatavuuteen ja asuinalueiden houkuttelevuuteen. Erityisen haastavia ovat museoviraston suojelemat kohteet, joille on löydettävä uusia käyttötarkoituksia purkamisen sijaan. Lisäksi tyhjät tilat rapistuvat, mikä heikentää kaupunkikuvaa ja alueiden elinvoimaa.

## Ekologiset haasteet
Käyttämättömät rakennukset kuluttavat resursseja ja energiaa. Samaan aikaan uusia rakennuksia nousee muualle, mikä lisää rakentamisen päästöjä ja luonnonvarojen kulutusta. Rakennusten purkamis- ja rakennusvaihe aiheuttavat merkittäviä päästöjä, minkä vuoksi olemassa olevan rakennuskannan hyödyntäminen on ekologisesti kestävämpää.

## E-teho-hanke: Uusia ratkaisuja vajaakäyttöön
Pohjois-Savossa käynnistynyt E-teho-hanke pyrkii löytämään uusia käyttötarkoituksia tyhjille kiinteistöille ja tarkastelemaan niiden energiatehokkuutta.

Lehtori Heikki Nevalainen Savonia-ammattikorkeakoulusta korostaa hankkeen merkitystä:
> ”Koko ajan lisääntynyt tietoisuus vajaakäytöllä olevista tiloista ja tilan tarpeesta yhdistyi hankeideaksi. [...] On hienoa, että saatiin hanke, jolla voidaan lisätä taloudellista toimeliaisuutta sekä kestävän kehityksen mukaista toimintaa.”

Hankkeen keskeisiä tavoitteita ovat:
* **Korjausrakentaminen:** Lämmöneristävyyden ja energiatehokkuuden parantaminen on usein vähäpäästöisempää kuin uuden rakentaminen.
* **Muuntojoustavuus:** Rakennusten käyttötarkoituksen muuttaminen vastaamaan muuttuvia tarpeita.
* **Tila palveluna:** Siirtyminen omistamisesta joustavaan vuokraamiseen ja tilojen monipuoliseen käyttöön.
* **Materiaalikierto:** Rakennusosien kuntoluokittelu ja uudelleenkäyttö peruskorjattavissa kohteissa.

## Kirjoittajat
* **Emmi Paananen**, TKI-asiantuntija, emmi.paananen@savonia.fi, E-teho-hanke, Savonia-ammattikorkeakoulu
* **Jari Piirainen**, rakennustekniikan asiantuntija, jari.piirainen@savonia.fi, E-teho-hanke, Savonia-ammattikorkeakoulu

*Tekstin kirjoittamisessa on hyödynnetty tekoälyä.*

## Lähteet
* Ilmatieteen laitos, Suomen ympäristökeskus, CANEMURE-hanke. (2024). *Korjausrakentaminen säästää materiaaleja ja vähentää päästöjä.*
* L&T. *Tyhjillään oleva kiinteistö kannattaa säätää vastaamaan käyttötarpeita.*
* KTI Kiinteistötieto Oy. (2019). *Mistä KIRA-ala puhuu. Kiinteistöjen omistaminen.*