# Videosarja kannustaa jakamaan ajatuksia kestävästä ja merkityksellisestä elämästä - Savonia-AMK

> Voimmeko löytää elämäntavan, joka ei ole hyvästä tinkimistä vaan jopa paremman elämänsisällön saavuttamista?

## Johdanto
Ympäristömme kriisit pakottavat meidät katsomaan maailmaa uusin silmin. Tiedämme jo varsin hyvin, että elämäntapamme on monin tavoin kestämätöntä. Tiedämme, että ilmasto lämpenee, luonnonvarat hupenevat ja biodiversiteetti vähenee.

Marraskuussa 2023 julkaistussa *Kohti kestävää ja hyvää elämää* -videosarjassa haluttiin tuoda kestävyyskeskusteluun innostavaa ja tulevaisuuteen positiivisesti katsovaa näkökulmaa. Voisimmeko olla luomassa tulevaisuutta, jossa elämä olisi sekä kestävää että merkityksellistä? Voimmeko löytää elämäntavan, joka ei ole hyvästä tinkimistä vaan jopa paremman elämänsisällön saavuttamista?

## Videosarjan sisältö ja tavoitteet
*Kohti kestävää ja hyvää elämää* -videosarja koostuu yhdeksästä lyhyestä videosta, joissa kestävän kehityksen asiantuntijat ja eri taustaiset ihmiset pohtivat muun muassa luontoyhteyttä, kulttuuria, merkityksellisyyttä ja kestävää tulevaisuutta. Videoita voi käyttää esimerkiksi opetustyössä tai itseopiskelussa. Videoiden tueksi on laadittu fasilitaattorin opas opettajille ja keskusteluryhmien vetäjille.

Yhteiskuntamme rakentuu pitkälti fossiilitalouden luomiin toimintatapoihin ja ajatusmalleihin. Fossiilisiin polttoaineisiin perustuva elämäntapamme on kestämätöntä ja tarvitsemme suuria rakenteellisia muutoksia fossiilitaloudesta irtautumiseen.

## Ekologinen jälleenrakennus ja systeeminen ajattelu
Videosarjan ensimmäisessä jaksossa BIOS-tutkimusyksikön tutkija Ville Lähde avaa ekologisen jälleenrakennuksen käsitettä. Ekologisella jälleenrakennuksella tarkoitetaan yhteiskunnan uudelleenrakentamista siten, että asuminen, liikkuminen, ruuantuotanto, energiantuotanto ja ajatusmallimme muodostetaan uudelleen ja kestäviksi. Uuden synnyttämisen ei tarvitse tarkoittaa niukkuutta, vaan välttämättömien asioiden toteuttamista kestävällä tavalla.

Meidän on huomioitava toiminnassamme planeettamme rajalliset resurssit sekä ihmisten ja koko eliökunnan hyvinvointi. Tarvitsemme ekososiaalista sivistystä sekä systeemistä ajattelua, jotta ymmärrämme, miten toimintamme linkittyy aina myös muuhun.

## Merkityksellisyys ja maailmayhteys
*Merkityksellisen elämän eväät* -videossa professori Arto O. Salonen ja psykologi Juni Sinkkonen pohtivat, miten osallisuus ja yhteistoimijuus luovat merkityksellisyyttä. Salonen kuvailee siirtymää ajatuksesta ”maailma on minua varten” kohti ajatusta ”minä olen maailmaa varten”.

*Kadonnutta maailmayhteyttä etsimässä* -jaksossa tutkija-taiteilija Raisa Foster ja tutkija-oppimismuotoilija Maria Joutsenvirta pohtivat, kuinka maailmayhteytemme on etääntynyt juuristaan. Kun työ ja tuotanto tapahtuivat aiemmin lähellä, oli helpompi luoda huolehtiva suhde ihmisiin, asioihin ja ympäristöön.

*Kulttuurin muutosvoima* -videossa Kalevalalaisten naisten toiminnanjohtaja Sirpa Huttunen ja taiteilija-tutkija Henna Laininen korostavat alkuperäiskulttuurien merkitystä ja vuorovaikutuskulttuurin vaalimista kriisien keskellä.

## Tulevaisuuslukutaito ja tunteet
Tulevaisuudentutkija Otto Tähkäpää toteaa videolla *Tulevaisuus on avoin mahdollisuuksille*, että tulevaisuuslukutaito on keskeinen taito. Se tarkoittaa kykyä kuvitella ja ajatella asioita tulevaisuuden eikä pelkästään historian kautta.

Ympäristöahdistusta tutkineen Panu Pihkalan mukaan vaikeat tunteet kuuluvat elämään, ja niiden sisältämä energia ja tieto kannattaisi hyödyntää. Ympäristöahdistusta voi helpottaa pyrkimällä toimimaan konkreettisesti kestävämmän tulevaisuuden eteen.

## Materiaalien saatavuus
Videosarja tuotettiin OKKA-säätiön, Opintokeskus Siviksen ja Kansalaisopistojen liiton hankkeessa, joka toteutettiin Keski-Suomen ELY-keskuksen myöntämällä ympäristöministeriön hallinnonalan ympäristökasvatuksen ja -valistuksen hankeavustuksella.

Videot sekä fasilitaattorinopas ovat vapaasti käytettävissä osoitteessa: [https://okka-saatio.com/kohti-kestavaa-ja-hyvaa-elamaa/](https://okka-saatio.com/kohti-kestavaa-ja-hyvaa-elamaa/)

## Lähteet
*   BIOS-tutkimusyksikkö nd. Ekologinen jälleenrakennus.
*   Euroopan komissio. Ilmastonmuutoksen seuraukset.
*   Foster Raisa & Joutsenvirta Maria 2023. Kadonnutta maailmayhteyttä etsimässä. Video.
*   Huttunen Sirpa & Laininen Henna 2023. Kulttuurin muutosvoima. Video.
*   Lähde Ville 2023. Ekologinen jälleenrakennus. Video.
*   Opetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö OKKA-säätiö 2023. Kohti kestävää ja hyvää elämää. Verkkomateriaalit.
*   Pihkala Panu & Tähkäpää Otto 2023. Tulevaisuus on avoin muutokselle. Video.
*   Salonen, Arto O (2012). Ekososiaalinen sivistys – mitä se on?
*   Salonen Arto & Sinkkonen Juni 2023. Merkityksellisen elämän eväät. Video.
*   WWF 2023. Ylikulutus.