# Jussi opiskelee agrologiksi – lue opiskelijatarina

> ”Opintojen alussa pikkupojasta asti sisällä ollut maajussi heräsi” – Jussi lähti opiskelemaan agrologiksi liki nelikymppisenä. Lue opiskelijatarina.

## Urapolku ja päätös opiskella

Voihan sitä liki nelikymppisenäkin vielä opiskella ja vaikka vaihtaa alaa. Olin jo useamman vuoden haaveillut – palkankorotuksen toivossa – korkeakouluopinnoista.

Olen tehnyt ammattikoulun opettajan töitä tätä kirjoittaessa melkein 15 vuotta. Vaikka metsäkonealalla ei opettajan pätevyyteen välttämättä tarvita korkeakoulututkintoa, se vaikuttaa palkkaukseen.

Puntaroin pitkään metsätalousinsinööriopintoja ja jotain tekniikan puolta ja jopa tradenomiksi hakemista, mikään noista ei kuitenkaan tuntunut omalta. Olen kotoisin maatilalta ja olen oikeastaan koko ikäni huolehtinut tilan asioista ja ollut päävastuullinen viljelijä, tila ostettiin vaimon kanssa virallisesti perikunnalta viisi vuotta sitten ja alettiin miettiä, että voisiko siitä olla muuhunkin kuin harrastusviljelyyn.

## Agrologiopinnot ja maatilan kehittäminen

Aloitin siis agrologiopinnot 2023 syksyllä, ajatuksella että ainakin oma osaaminen laajenee ja voihan se näkyä palkassakin. Opintojen alussa pikkupojasta asti sisällä ollut maajussi heräsi ja ala tempaisi mukaansa toden teolla.

Opintojen ja opiskelukavereiden innostamisesta paljolti johtuen päätettiin, että mepä rupeamme lampureiksi, toki emäntä oli niitä viittä harrastelammasta ollut vailla jo useita vuosia. Tällä hetkellä meillä on 50 uuhen katras talossa, ja vuoden päästä toivottavasti noin 100 uuhta.

Savonian agrologiopinnoissa olen saanut todella paljon lisää talousosaamista ja oppinut myös lisää peltoviljelystä ja eläintuotannosta – puhumattakaan siitä uskomattomasta verkostosta joka opiskeluryhmän jäseniin ja opettajiin tutustumisen myötä on kehittynyt.

## Tulevaisuuden näkymät

Tulevaisuudessa aion edelleen pysyä tilan ohella myös palkkatöissä, koska työnantajakin on huomannut laajentuneen osaamistason ja suhtautunut myötämielisesti oman toimenkuvan kehittämiseen omien mielenkiinnon kohteiden suuntaan. Lisäksi meillä tulee tulevaisuudessa olemaan menestyvä lammastila, jonka suunnittelussa ja toteutuksessa on opinnoista varmasti valtavasti hyötyä.

– Jussi Kraemer

> Agrologiopinnoissa olen saanut todella paljon lisää talousosaamista ja oppinut myös lisää peltoviljelystä ja eläintuotannosta.

## Tutustu koulutuksiin

* Agrologi (AMK), monimuotototeutus
* Agrologi (AMK), päivätoteutus