# Vili opiskelee sosionomiksi - Savonia-AMK

> ”Nuorisotyö on aina kiinnostanut meikäläistä” – Vili opiskelee sosionomiksi Savonia-AMK:ssa. Lue opiskelijatarina.

## Tausta ja opintojen alku
Olen Vili, 23-vuotias (kirjoitushetkellä) kolmannen vuoden sosionomiopiskelija. Ennen opintoja opiskelin Iisalmen lyseossa, jonka jälkeen tarkoituksenani oli mennä Oulun Diakkiin tai Kokkolan Centrialle opiskelemaan diakonian puolella sosionomiksi.

Päädyin opiskelemaan Iisalmeen sosionomiksi, joka oli alun perin viimeinen vaihtoehtoni. Hakeudun seurakunnalle pidemmän kaavan mukaan, avoimien diakoniaopintojen kautta valmistumisen jälkeen. Nuorisotyö on aina kiinnostanut minua seurakunnan isosena toimimisen aikana, joten ala tuntui luontaiselta vaihtoehdolta. Sosionomeilla on hyvin laajat mahdollisuudet muuallakin, joten työpaikan vaihto ei ole mahdotonta, jos jokin tietty työpaikka ei nappaa.

## Opiskelukokemus ja arki
Hankalin aika opiskellessa on ehdottomasti syys- ja kevätlukukauden alku. Ekan viikon aikana naaman eteen lyödyt koko lukukauden tehtävät voivat tuntua ylivoimaiselta, mutta olen aina ollut aika rento opintojen suhteen. Yksi asia kerrallaan ja jatketaan siitä. Tapanani on ollut sanoa ”älä ylirasita itseäsi”. Opintoja helpottaa kuitenkin ryhmätyöt, helposti saatavilla olevat materiaalit ja opintojen tekeminen verkossa.

Synnynnäisenä iisalmelaisena muistan ekana koulupäivänä ajatelleeni muista opiskelijoista, että mitä hittoa he tekevät täällä. Ei täällä ole mitään. Oulussa olevilla kavereillani on yleensä varaa valita, minne opiskelijatapahtumiin he haluavat mennä laajan valikoiman avulla, täällä tuntuu pakolta mennä tapahtumiin, koska niitä järjestetään kerran pariin kuukauteen maksimissaan. Kolmen vuoden aikana olen kuitenkin oppinut, että vaikka opiskelijatapahtumat auttavat virkistymään opintojen aikana, ei ne ole olennaisia.

## Ryhmä ja sosiaaliset suhteet
Kiehtovaa ekana päivänä oli huomata, kuinka paljon erilaisia ihmisiä oli meidän ryhmässä: ikäjakauma oli hyvin laaja ja opiskelijoita oli ympäri Suomea. Sukupuolijakaumasta ei voi sanoa samaa, noin 40 naista ja ehkä 7 miestä.

Alun perin ajatuksenani oli hakea siirtohakua toisen vuoden aikana Ouluun, missä kaikki kaverini ovat, mutta tutustuessani opiskelijakollegoihini, en enää jaksanut/halunnut. Pahimmassa tapauksessa Oulussa opiskellessa kesken opintojen piireihin pääseminen olisi ollut hankalampaa ja olen aika tyytyväinen täällä jo muutenkin. On ne opinnotkin aika rentoja olleet täällä kavereiden kanssa.

## Vinkkejä uusille opiskelijoille
Yksi vinkki, jonka antaisin uusille opiskelijoille on, että pitäkää kaikki mahdollisuudet auki. Älkää jumittuko yhteen näkymykseen vaan pohtikaa muitakin vaihtoehtoja.

Kahden käytännön harjoittelun jälkeen olen harkinnut pari vaihtoehtoa lisää seurakunnan nuorisotyön lisäksi: kuntouttavaa toimintaa tai lastensuojelua. Kannattaa lisäksi tulla mahdollisimman hyvin toimeen kaikkien kanssa täällä, ryhmätöitä on paljon luvassa. Ja muistakaa: Älä ylirasita itseäsi.