# Kysely Savonian satelliittikoulutuksista työelämän yhteistyökumppaneille - Savonia-AMK

> Kysely Savonian satelliittikoulutuksista työelämän yhteistyökumppaneille keväällä 2024.

## Satelliittikoulutusmalli
Savonian satelliittikoulutusmallissa tutkinto-ohjelmakoulutusta toteutetaan sopimusperustaisessa työelämäyhteistyössä korkeakoulun kampuskaupungin ulkopuolella. Kumppanina toteutuksissa on paikallinen toimija. Koulutusyhteistyötä ohjaa ohjausryhmä, jossa on Savonian ja yhteistyökumppanin nimeämä henkilökuntaedustus sekä opiskelijaedustus tutkinto-ohjelmasta. Ohjausryhmän tehtävänä on seurata ja arvioida koulutusmallin soveltuvuutta sekä alueellisesta työelämän näkökulmasta että pedagogisesta ja toiminnallisesta näkökulmasta. Sopimuksessa on kuvattu toimijoiden tehtävät ja vastuut.

## Kyselyn toteutus
Kysely Savonian satelliittikoulutuksista työelämän yhteistyökumppaneille tehtiin keväällä 2024. Vastaajia oli Etelä-Karjalan, Etelä-Pohjanmaan, Etelä-Savon, Keski-Suomen ja Satakunnan hyvinvointialueilta sekä Fimlab Laboratoriot Oy:stä, Hus Diagnostiikkakeskuksesta ja ISLAB hyvinvointiyhtymästä. Vastauksia kyselyyn saatiin yhteensä 24.

## Tulokset
Kyselyyn vastanneiden mukaan (96 %) koulutuksen toteuttamisvastuut olivat selkeät ja kokemus satelliittikoulutuksesta oli positiivinen (96 %). Yhteistyön koettiin (96 %) olevan sujuvaa koulutusta toteuttavan korkeakoulun kanssa. Vastaajien mielestä (77 %) työelämäkumppanin vastuulla olevat opetusjärjestelyt, kuten tilojen varaus, tenttien valvonta ja tarvikkeiden tilaus oli sovittu selkeästi oppilaitoksen kanssa.

### Ohjaus ja yhteistyö
*   Oppilaitoksen yhteyshenkilöt olivat hyvin vastaajien tiedossa (88 %).
*   Oppilaitoksen edustajaan oli tarvittaessa helppo olla yhteydessä (87 %).
*   Ohjausryhmän toiminta koetiin (75 %) tärkeäksi koulutuksen ja työelämän vuoropuhelussa.
*   Ohjausryhmän kokoonpano koettiin oikeaksi (63 %).
*   Opiskelijavastaavan rooli koettiin (83 %) tärkeäksi satelliittiopiskelijoiden ohjauksessa.

### Vaikuttavuus ja työelämäyhteys
*   Kaikkien (100 %) kyselyyn vastanneiden mielestä satelliittikoulutusmallilla pystytään vastaamaan alueelliseen työvoiman tarpeeseen.
*   Opiskelijat työllistyvät halutessaan omalle paikkakunnalle (96 %).
*   Koulutusmalli oli lisännyt yhteistyötä korkeakoulun kanssa (88 %).
*   Satelliittikoulutus mahdollisti työn ja opiskelun yhteensovittamisen (92 %).
*   Opinnäytetöillä oli mahdollista tuottaa uutta tietoa tai uusia ratkaisuja organisaatiolle (79 %).

## Kehittämiskohteet
Avoimissa vastauksissa nousi esiin tarve kehittää:
*   Toteutusten hakumenettelyä ja opintojen pääsyvaatimuksia.
*   Lähtötasovaatimuksia osaan tutkinto-ohjelmista.
*   Käytännön harjoittelun järjestelyjä, jotta ne olisivat joustavampia.
*   Teoriaopintojen tallentamista, jota pidettiin tärkeänä erityisesti työn ohessa opiskeleville.

## Yhteenveto
Tutkimuksen mukaan satelliittimalli ja koulutusyhteistyö nähtiin positiivisena kokemuksena. Koulutusmalli mahdollistaa osaamisen kehittymisen ja vastaa alueellisiin työvoimatarpeisiin. Savoniassa satelliittikoulutusmallia on toteutettu vuodesta 2014, ja positiiviset kokemukset kannustavat jatkamaan ja laajentamaan yhteistyötä muihin tutkinto-ohjelmiin.

***

**Kirjoittaja:** Sanna Kolehmainen, bioanalytiikan lehtori Savonia AMK

**Lähteet:**
*   Haimaa, S-L., Kopeli, M. & Tikka, L. 2018. Satelliittikoulutuksesta bioanalyytikoille startti työelämään. UAS Journal 2/2018.