# Jessen uratarina - Tohtori halusi yrittäjäksi

> Jesse Heimonen on poikkeuksellinen yrittäjä, joka yhdistää akateemisen tohtorin tutkinnon ja käytännön startup-yrittäjyyden.

## Tausta ja koulutus
Jesse Heimonen valmistui tradenomiksi Savonia-ammattikorkeakoulusta vuonna 2010. Hänen oppimisen intonsa jatkui valmistumisen jälkeen: hän suoritti kauppatieteen maisterin tutkinnon ja väitteli joulukuussa 2017 tohtoriksi Vaasan yliopistosta.

Heimonen on harjoittanut myyntityötä sekä kuluttajakaupassa että yritysmyynnissä. Hänen osaamistaan on vahvistanut Savonian yrittäjyysopintoja painottanut yTiimi.

## Mediania-startup
Heimonen aloitti startup-yrittäjänä kehittäen kohderyhmäperusteista mediahakukonetta. Yrityksen kehittämä hakualgoritmi auttaa mainostajia löytämään haluamansa kohderyhmän mediat ja mainospaikat nopeammin ja helpommin.

Medianiaa kehittää neljän hengen tiimi, jossa on kaksi kaupallisen taustan omaavaa henkilöä ja kaksi sovelluskehittäjää. Tiimiin kuuluu:
* Jesse Heimonen (Savonian yTiimin alumni)
* Toinen kaupallisen taustan omaava perustajaosakas
* Kaksi sovelluskehittäjää (joista toinen valmistuu Savonialta tietotekniikan insinööriksi joulukuussa 2018)

## Liikeidea ja innovaatio
Liikeidea syntyi tarpeesta hyödyntää mainospaikkoja, jotka jäävät usein huomioimatta, kuten julkisivuremonttien peittämät pinnat. Heimonen korostaa, että palvelu tekee kampanjan rakentamisesta ostajalle erittäin helppoa, ja vastaavaa ratkaisua ei ole aiemmin nähty markkinoilla.

## Lisätietoja
* #uratarina
* #liiketalouden ala

**Tutustu liiketalouden alan opintotarjontaan:**
* Liiketalouden alan AMK- ja YAMK-koulutukset
* Liiketalouden alan opinnot avoimessa AMK:ssa