# Älykästä energiaa ja ideoiden kipinöintiä - Veturi Roadshow kokosi energia-alan yhteen - Savonia-AMK

> Energia-alan Veturi-yritykset etsivät yhteistyökumppaneita.

## Veturi Roadshow: Älykäs energia
"Tutustuminen isojen yritysten kanssa sekä tietoisuuden kasvattaminen siitä, millainen kehitys on heidän intresseissään", summaa 3D-talon toimitusjohtaja **Tatu Säisä** Veturi Roadshow -tapahtumien tärkeintä antia.

Säisä osallistui kesäkuussa Rauhalahdessa järjestettyyn Business Finlandin Veturi Roadshow: Älykäs energia -päivään, jonka järjesti Savonian BoostECO-hanke. Vastaavia tapahtumia on järjestetty eri teemoilla pitkin vuotta, ja ne ovat keränneet osallistujiksi ison joukon alueen elinkeinoelämän toimijoita. Roadshow-päivien tavoitteena on, että veturi-yritykset hakevat yhteistyökumppanuuksia, ekosysteemin jäseniä sekä tutkimus- ja kehityskumppanuuksia.

## Yhteistyömahdollisuuksia suurten toimijoiden kanssa
Älykäs energia -tapahtumassa esittäytyivät ABB, Danfoss ja Wärtsilä, joilla on käynnissä Business Finlandin kehitysohjelmat. Yritysten edustajien viesti oli selvä: kumppaneita etsitään tosimielellä.

Tapahtumassa esiintyivät:
* **Teemu Valminen** (ABB)
* **Pia Karumaa** (Danfoss)
* **Oskari Leppäaho** (Danfoss)
* **Tomi Kaarniemi** (Wärtsilä)

Business Finlandin rahoitusmahdollisuuksia esitellyt **Tero Ijäs** kannusti yrityksiä tarttumaan rohkeasti tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotyöhön (TKI) sekä ekosysteemityöskentelyyn. Tällä hetkellä Business Finlandin Veturi-yrityksiä on 31 eri elinkeinoelämän osa-alueilta.

"Rahaa hyviin projekteihin on kyllä tarjolla, ennemminkin pulaa on ideoista ja tekijöistä", Ijäs totesi. Hän korosti, että TKI-toiminnalla haetaan talouden kasvua ja valtion rahoitus on kasvussa. "Yhdessä tekemällä hyvä jää Suomeen", Ijäs summasi.

## Verkostoitumisen merkitys
Tatu Säisän mukaan päivien merkittävä rooli on ollut myös yleisön keskinäisessä verkostoitumisessa. "Tilaisuuksissa oma ymmärrys erilaisista rahoitus- ja yhteistyömahdollisuuksista on suuresti lisääntynyt", Säisä kertoo.

Päivän aikana kuultiin myös alueellisia puheenvuoroja:
* **Kirsi Kinnunen** esitteli Itä-Suomen energiaklusterin toimintaa.
* **Esa Lindholm** (Kuopion Energia) esitti katsauksen energia-alan kehityksestä menneinä vuosikymmeninä ja tulevaisuudessa.

## Paneelikeskustelu ja tulevaisuuden näkymät
Päivän päätteeksi järjestettiin paneelikeskustelu, jota moderoi Savonian **Jarno Ruusunen**. Keskustelussa ruodittiin energia-alan nykytilaa ja tulevaisuutta.

BoostECOn projektipäällikkö **Jarmo Jalkanen** summasi päivän annin: "Teemat ja ongelmat ovat globaaleja, mutta niitä lähdetään ratkomaan lokaalisti. Yhtä ainoaa oikeaa ratkaisua ei varmasti ole olemassa, mutta yhdessä tekemällä ja perusteltuun tietoon nojautuen kasvu on mahdollista. Älykkyys, optimointi ja tasapainotus ovat avainasemassa."

## Tietoa BoostECO-hankkeesta
BoostECO – Tulevaisuuden kestävä ekosysteemityö -hanke on Savonia-ammattikorkeakoulun johtama projekti, joka keskittyy kestävien ja innovatiivisten ekosysteemien kehittämiseen. Hankkeen tavoitteena on yhdistää paikallisia yrityksiä kansainvälisiin toimijoihin ja verkostoihin, edistää kestävää kehitystä ja luoda uusia liiketoimintamahdollisuuksia.