# Selvitys tuo näkökulmia korkeakoulujen yhteistyöstä käytävään keskusteluun - Savonia-AMK

> Selvityksen mukaan korkeakoulujen yhteistyötä kannattaa syventää harkiten ja vaiheittain.

## Selvitys korkeakoulujen yhteistyön suunnasta

Itä-Suomen korkeakoulujen syvenevän yhteistyön valmistelua koordinoiva ohjausryhmä kokoontui 17.6.2026. Kokouksessa oli esillä YTT Jarkko Tirrosen (Reset Solutions) toteuttama selvitys *Rakenne vai vaikuttavuus? Korkeakoulujen välisen yhteistyön uusi suunta*.

Selvitys tarkastelee suomalaisen korkeakoulujärjestelmän yhteistyö- ja integraatiomalleja sekä arvioi niiden soveltuvuutta duaalimalliin, jossa yliopistot ja ammattikorkeakoulut toimivat rinnakkain mutta erilaisiin tehtävälogiikoihin perustuen. Raportti on tehty Savonia-ammattikorkeakoulun toimeksiannosta.

## Keskeiset johtopäätökset

*   **Strategiset allianssit:** Vaikuttavin ja vähäriskisin tapa syventää yhteistyötä on strateginen, sopimus- ja verkostoperustainen allianssi.
*   **Riskiarvio:** Omistukselliset integraatiot ja konsernimallit sisältävät merkittäviä hallinnollisia, toiminnallisia ja kulttuurisia riskejä.
*   **Suuruuden ideologia:** Selvitys kyseenalaistaa oletuksen, että suurempi korkeakoulukokonaisuus olisi automaattisesti tehokkaampi tai laadukkaampi. Suuri koko voi lisätä byrokratiaa ja transaktiokustannuksia.
*   **Autonomia ja valta:** Omistajuus ei ole neutraali ratkaisu; enemmistöomistukseen perustuvissa rakenteissa on riski, että päätösvalta keskittyy ja ammattikorkeakoulun oma tehtävälogiikka kaventuu.
*   **Duaalimallin vahvistaminen:** Yhteistyön tulisi tukea yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen erilaisia, mutta samanarvoisia tehtäviä. Ammattikorkeakoulujen vahvuudet – työelämälähtöisyys, soveltava TKI-toiminta ja ketteryys – voivat heikentyä, jos päätöksenteko etääntyy alueellisista tarpeista.

Selvityksen mukaan yhteistyötä tulisi syventää vaiheittain. Sitovampiin ratkaisuihin tulisi edetä vain silloin, kun hyödyt voidaan osoittaa avoimesti ja hallintomallit turvaavat korkeakoulujen autonomian.

Tutustu selvitykseen: [https://www.resetsolutions.fi/julkaisut](https://www.resetsolutions.fi/julkaisut)

## Itä-Suomen korkeakouluyhteistyön jatkovalmistelu

Ohjausryhmä linjasi 17.6.2026, että valmistelu jatkuu viiden teema-alueen pohjalta:
1. Koulutus ja opiskelijakokemus
2. TKI-yhteistyö
3. Henkilöstö ja osaaminen
4. Alueellinen vaikuttavuus
5. Kansainvälisyys

Lisäksi palveluyhteistyössä tunnistetaan kokonaisuuksia, joissa yhteinen tekeminen tuottaa lisäarvoa. Jatkovalmistelussa vertaillaan kahta etenemismallia: sopimusperusteista allianssimallia ja korkeakoulukonsernimallia.

Työtä jatketaan kesäkuussa käytävillä keskusteluilla omistajakaupunkien kanssa. Työryhmät palaavat asiaan elokuussa, ja ohjausryhmä käsittelee esityksiä seuraavassa kokouksessaan 25.8.