# Taide ja muotoilu keskustelevat Kuopion taidemuseon ja Savonian yhteistyönäyttelyssä

> Kuopion taidemuseon ja Savonia-ammattikorkeakoulun yhteistyönäyttely Sauma – Muoti taiteessa, taide muodissa on Savonian muotoiluopiskelijoiden taidonnäyte.

## Sauma – Muoti taiteessa, taide muodissa

Mitä tapahtuu, kun tulevaisuuden designerit käyttävät suunnittelun lähtökohtana taideteoksia? Kuopion taidemuseon ja Savonia-ammattikorkeakoulun yhteistyönäyttely *Sauma – Muoti taiteessa, taide muodissa* on Savonian muotoiluopiskelijoiden taidonnäyte. Suunnittelijoiden inspiraationa ovat olleet Kuopion taidemuseon kokoelmien teokset ja arkkitehtuuri. Taiteen ja muodin yhtymäpintoja tarkastellaan kokemuksellisuuden ja aistien, tulevaisuuden ja ajan, minuuden sekä vallan kautta.

Lehtori Laura Pakarinen muistuttaa, että taide ja muoti ovat kautta aikojen käyneet vuoropuhelua keskenään.

Yhteistyö ulottuu myös näyttelyarkkitehtuuriin, ripustussuunnitteluun, tapahtumatuotantoon ja yleisötyöhön. Mukana on kymmeniä Savonian opiskelijoita eri opintojaksoilta. Näyttely rakennetaan Kuopion taidemuseon 2. kerroksen näyttelytiloihin ja se on esillä 27.4.–1.9.2024.

## Opiskelijoiden kokemuksia projektista

### Vera Huttunen: Muotia ja mielenterveysteemoja
Muotiin ja vaatesuunnitteluun erikoistunut toisen vuoden opiskelija Vera Huttunen suunnitteli ja toteutti vastuullisen muodin kurssilla kierrätysfarkusta asukokonaisuuden, joka nähdään näyttelyssä.

– Saimme Elävältä säätiöiltä materiaaliksi poistotekstiilejä. Suunnittelin farkusta ja nahkasta asukokonaisuuden, johon kuuluu farkkutakki ja korsetti. Tämä on opiskelijalle hieno mahdollisuus, Vera kertoo.

Vera on suunnitellut myös neuleasukokonaisuuden, johon kuuluu huppu, kommandopipo ja toppi. Hän haluaa tuoda suunnittelemissaan vaatteissa esille mielenterveyskysymyksiä. 

– Neuleasuun hain inspiraatiota netistä ja pyysin ihmisiä kuvailemaan yhdellä sanalla, miltä mielenterveysongelmat näyttävät. Lopputulokseen hain pimeyttä, synkkyyttä, peittävyyttä. Tumma väri saatiin värjäämällä langat marja-aronialla. Pipon helmet kuvastavat kyyneleitä.

### Martti Haavisto: Näyttelysuunnittelun haasteita
Kolmannen vuoden teollisen muotoilun opiskelija Martti Haavisto on mukana suunnittelemassa näytteille tulevien asujen ja korujen esillepanoa.

– Olemme käyttäneet luovia ideointimenetelmiä ja näiden yhteistä purkua ryhmässä keskustelemalla. Alusta asti tavoitteena on ollut haastaa ajatusta perinteisestä näyttelysuunnittelusta, joten on ollut tärkeää heittäytyä pohtimaan ihan hullujakin ideoita, Martti kuvailee.

Projektin aikana opiskelijat ovat tehneet tiivistä yhteistyötä taidemuseon kanssa. Taidemuseon intendentti Marja Louni on antanut opiskelijoille palautetta, mikä on auttanut konsepti-ideoiden kirkastamisessa.

– Tosi kivaa, että tätä tehdään yhdessä monen tahon kanssa ja kokeneet opettajat ovat koutsaamassa. Uskon, että meillä on mahikset saada aikaan jotakin tosi ainutlaatuista, mihin myös taidemuseo on tyytyväinen, Martti summaa.