Savonian henkilökunnan on ollut mahdollista lukea ePress sanomalehtipalvelussa olevia sanomalehtiä sekä Savon Sanomien näköislehteä etänä Savonia-VPN:n kautta.
Savoniassa siirrytään käyttämään uutta VPN-palvelua kesäkuun loppuun mennessä. Uuden VPN:n kautta ei ole enää mahdollista käyttää edellä mainittuja palveluja etänä.
Jatkossa (koskee sekä henkilökuntaa että opiskelijoita):
ePress sanomalehtipalvelu – palvelu käytettävissä vain Savonian kampuksilla Savonian verkossa. Palvelussa on kahden käyttäjän lisenssi, joten sitä voi käyttää yhtä aikaa enintään kaksi henkilöä.
Savon Sanomien verkkosivujen lukolliset artikkelit ja näköislehti – etäkäyttö mahdollista ainoastaan Savonian Etätyöpöydän/Desktopin kautta.
HUOM. jos haluat lukea Savon Sanomia etänä, laita ensin Etätyöpöytä/Desktop päälle ja etsi sitten Savon Sanomat lehden nimellä Savonia-Finnasta