Opiskelija Kampussydämessä.

Exam-tenttitilat Savonia-ammatti­korkea­koulussa

Yleistä tenttimisestä

Tenttivierailussa vastaat oman korkeakoulusi opintojakson tenttiin jonkun toisen korkeakoulun EXAM‑tenttitilassa. Tenttivierailu varataan aina oman korkeakoulun EXAM‑järjestelmästä omilla tunnuksillasi.

Tenttitilassa on reaaliaikainen ja tallentava kameravalvonta. Varaamalla tenttiajan Savonia-ammattikorkeakoulun EXAM‑tenttitilasta, hyväksyt Savonian sähköisen tenttimisen käyttösäännöt sekä valvontakäytänteet. Tarvittaessa kameravalvonnan tallenteet voidaan luovuttaa kotikorkeakoulullesi.

Savonia tenttivierailutilat ovat normaalisti avoinna klo 8–16. Mahdolliset tenttimisajat ja poikkeukset näet EXAM:n varauskalenterista. Tenttivierailuun liittyvissä kysymyksissä ole ensisijaisesti yhteydessä oman korkeakoulusi EXAM‑tukeen.

Savonian säännöt tenttivierailuun

Tenttitilaan ei saa viedä henkilökohtaisia tavaroita kuten papereita, puhelinta, älykelloa, kuulokkeita, laskinta, laukkua tai ulkovaatteita. Tavarat jätetään tenttitilan ulkopuolella oleviin lukollisiin kaappeihin.

Tenttitilassa vallitsee täysi hiljaisuus eikä keskustelu ole sallittua.

Tenttitiloissa on reaaliaikainen ja tallentava kameravalvonta. Tallenteita voidaan käyttää vilppiepäilyjen selvittämiseksi ja luovuttaa tarvittaessa kotikorkeakoululle.

Tenttitilaan saa tulla vasta juuri ennen oman tentin alkua. Tentit alkavat 5 minuuttia yli tasan, ja edellinen tenttijä voi lopettaa tasalta. Oman tentin voi aloittaa myöhemmin, kunhan pysyt varatussa ajassa. Tenttiaika loppuu aina varauksen päättyessä. Tenttiin vastataan vain omana varattuna aikana ja varatulla koneella. Nämä tiedot näet EXAM-järjestelmästä varauksestasi. Tenttitilassa ei saa olla ilman tenttivarausta. Tenttitilasta ei saa poistua kesken tentin eikä palata takaisin.

Savoniassa tenttivierailu on mahdollista Kuopion Microkadun, Iisalmen ja Varkauden kampuksilla. Tenttitilat ovat avoinna rakennusten aukioloaikojen mukaisesti, ja kampuksella liikkuminen on sallittua vain aukioloaikoina. Ajantasaiset tiedot näkyvät Examin varauskalenterissa.

Tenttitilassa tietokoneen luona on tenttikoneen käynnistämiseen ja sulkemiseen liittyvät ohjeet. Tentin aikaista tukea ei ole saatavilla. Tenttitilassa on luonnospaperia ja kyniä, mikäli haluat luonnostella vastaustasi paperille tentin aikana. Luonnospaperit jätetään tenttitilassa olevaan postilaatikkoon tentin päätyttyä.

Tenttivierailija ei tarvitse Savonian kulkukorttia. Tilaan pääsee rakennuksen aukioloaikoina opastettuja reittejä pitkin.

Tenttiajan varaaminen

Varausikkunan pituus määräytyy oman korkeakoulusi EXAM‑järjestelmän ja Savonian tilakohtaisten asetusten mukaan. Savonian tenttitiloihin voi tehdä varauksia korkeintaan 30 päivän päähän. Tenttiajan varaaminen tehdään aina oman korkeakoulun EXAM-järjestelmästä.

Käytössä olevat ohjelmistot ja resurssit

Tenttivierailukoneilla on käytössä

  • PDF‑lukija
  • kuvien katseluohjelma
  • nelilaskin
  • Notepad
  • Paint

Koneilla ei ole kuulokkeita tai piirtonäyttöä eikä omien oheislaitteiden käyttö ole sallittua.

Itse tenttikoneelle ei tarvitse kirjautua erikseen. Kirjautuminen EXAM‑järjestelmään tapahtuu oman korkeakoulusi tunnuksilla valitsemalla ensin oma korkeakoulu HAKA‑listasta.

Mahdollisissa teknisissä ongelmatilanteissa ota yhteyttä Savonian ServiceDeskiin. Muissa ongelmatilanteissa keskeytä tentti EXAM‑järjestelmän ohjeiden mukaisesti ja ilmoita asiasta oman korkeakoulusi tentaattorille.

Kohtuulliset mukautukset tenttivierailussa

Kohtuullisista mukautuksista sovitaan tapauskohtaisesti opiskelijan kotikorkeakoulun ja Savonia-amk:n välillä.

Saapuminen Iisalmen Exam-tenttitilaan

Iisalmen Exam-tenttitilaan on opastus Iisalmen kampuksen pääovelta.

Iisalmen Exam-tenttitilan viereisessä luokassa järjestetään satunnaisesti pianonsoittotunteja, josta voi aiheutua ajoittain häiritsevää ääntä.

Saapuminen Varkauden Exam-tenttitilaan

Varkauden Exam-tenttitilaan on opastus Varkauden kampuksen pääovelta.

Saapuminen Microkadun Exam-tenttitilaan

Kuopion EXAM-tenttitila sijaitsee Microkadun kampuksella (Microkatu 1, 70210 Kuopio).

Microkadun A-aulan edustalla on parkkipaikkoja, joihin on mahdollista pysäköidä mobiilipysäköintisovelluksia (EasyPark, Parkman) käyttämällä. Kampusalueella on myös parkkihalli, jossa pysäköiminen onnistuu pysäköintisovelluksilla.

Tenttitila on Microkadun kampuksen Kampussydämen kakkoskerroksessa, kirjaston vieressä.