Ryhmä ihmisiä istuu luentosalissa ja seuraa tarkkaavaisesti edessä istuvaa esitelmöitsijää, joka osoittaa suurelle näytölle, jossa näkyy pylväsdiagrammi ja kaavioita. Sali on kirkkaasti valaistu ja varustettu tuoleilla ja pöydillä.

Älykäs energia -teema kokosi asiantuntijat Kuopioon – Seuraava tapahtuma järjestetään 3.9.

Kesäkuun 12. päivänä 2025 järjestettiin jo kuudes Veturi Roadshow -päivä, tällä kertaa teemalla ”Älykäs energia”. Tapahtuma toi yhteen Business Finlandin veturiyrityksiä, alueellisia toimijoita ja pk-yrityksiä keskustelemaan tulevaisuuden energiaratkaisuista ja ekosysteemiyhteistyön mahdollisuuksista. Tapahtuman järjestivät BoostECO-hanke ja Business Finland yhteistyössä Pohjois-Savon Energiaklusterin kanssa.

Kohti vähähiilistä ja älykästä energiatulevaisuutta

Päivän aikana kuultiin inspiroivia esityksiä veturiohjelmistaan kertoneilta ABB:lta (Teemu Valminen), Danfoss Drivesilta (Pia Karumaa ja Oskari Leppäaho) sekä Wärtsilältä (Tomi Kaarniemi). Yritykset toivat esiin konkreettisia keinoja, joilla ne rakentavat fossiilivapaata tulevaisuutta ja hakevat kumppaneita innovatiivisiin ratkaisuihin. Business Finlandin asiantuntija Tero Ijäs puolestaan esitteli veturiohjelmien rahoitusmahdollisuuksia ja kannusti pk-yrityksiä mukaan ekosysteemien rakentamiseen. Paikallista näkökulmaa tarjosi Kuopion Energiaa edustanut Esa Lindholm, joka valotti alueellisten energiatoimijoiden roolia kestävän kehityksen vauhdittajina.

Verkostoitumista ja vuoropuhelua

Päivän aikana käytiin vilkasta keskustelua ja verkostoiduttiin niin kahvitauoilla kuin kahdenkeskisissä tapaamisissa veturiyritysten kanssa. Tapahtuman ammattimaisesta juonnosta vastasi Savonian viestintäjohtaja Anne Heikkinen, ja paneelikeskustelua johti asiantuntevasti Jarno Ruusunen (Savonia AMK). Paneeli kokosi yhteen yritykset, rahoittajat ja alueelliset vaikuttajat keskustelemaan siitä, miten monialaiset verkostot voivat vastata ilmastotavoitteisiin ja energiamurrokseen.

Tapahtuma osana laajempaa muutosta

Veturi Roadshow -konsepti on näkyvin osa BoostECO-hanketta, jota koordinoi Savonia-ammattikorkeakoulu. Hanke avaa pohjoissavolaisille pk-yrityksille uusia mahdollisuuksia kansainvälistymiseen, tuote- ja palvelukehitykseen sekä innovaatioihin. Tavoitteena on vahvistaa yritysten kasvua, kannattavuutta ja innovaatiokykyä. Hankkeen kautta yritykset saavat suoran väylän suuryritysten vetämiin veturiohjelmiin ja niiden kasvaviin ekosysteemeihin.

Kesäkuussa järjestetty Roadshow tapahtuma vahvisti jälleen, kuinka tärkeää on mahdollistaa kasvokkaisia kohtaamisia, joissa strateginen tieto, käytännön kehitystyö ja rahoituskanavat yhdistyvät. Syksyn aikana BoostECO jatkaa pk-yritysten tukemista matkalla kohti kansainvälisiä ekosysteemejä ja kutsuu mukaan myös uusia toimijoita.

Kiitos kaikille kesäkuun Veturi Roadshow -päivässä mukana olleille!

Tapahtuma saa jatkoa keskiviikkona 3.9. Kuopion Savilahdessa. Mukana Veturi-yrityksistä ovat Andritz ja Nokia.

Alla linkki lisätietoihin ja ilmoittautumiseen.

https://boosteco.fi/veturi-roadshow-tapahtuma-3-9-2025-aqua-pro-nokia-ja-andritz/

Ilmoittautuminen: https://link.webropolsurveys.com/EventParticipation/EventPublic/64060692-8aa0-4554-8588-8037502f4add?displayId=Fin3374814