
Harjoittelu Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalilla tarjoaa inspiraatiota tanssinopettajaopintoihin – Savonia-lavalla toriohjelmaa
Kulttuuritapahtumat luovat Pohjois-Savoon vetotoimaa, pitovoimaa ja elinvoimaa – ja tarjoavat harjoittelupaikkoja alan opiskelijoille.
Savonia-ammattikorkeakoulussa tanssinopettajaksi kolmatta vuotta opiskeleva Maiju Naskali tekee parhaillaan harjoittelua Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalilla.
– Kahtena vuotena olen ollut festivaalilla vapaaehtoisena ja sitä ennen pari kertaa esiintymässä. Olen tykännyt tapahtumasta tosi paljon niinä kesinä, kun olen ollut mukana. Mietin, olisiko harjoittelu mahdollista tehdä täällä.
Tanssinopettajan opintoihin kuuluu opetusharjoitteluja sekä harjoittelu, joka on muuta kuin opettamista.
– Olen tuotannon harjoittelijana tuottamassa festivaalin oheisohjelmaa. Oheisohjelmaa nähdään muun muassa torin Savonia-lavalla ja Tanssiteltta Elossa. Avustan järjestelyissä ja ohjaan esiintyjiä.
Kuopio Tanssii ja Soi on Pohjoismaiden laajin tanssitaidetapahtuma. Tanssinopettajaopiskelijalle festivaali tarjoaa mahdollisuuden seurata tanssin kentän kehitystä omassa opiskelukaupungissa.
– On arvokasta päästä inspiroitumaan ja saamaan ajantasaista tietoa siitä, mitä tanssin kentällä tapahtuu. Tanssinopettajana haluan seurata tanssin kenttää ja etsiä asioita, joista itse inspiroidun.
Myös kohtaamiset tanssinalan ammattilaisten kanssa ovat tärkeä osa festivaaliviikkoa ja harjoittelua.
– Odotan innolla festivaalitunnelmaa ja -hulinaa. Todella paljon tanssialan ihmisiä tulee Kuopioon. On hienoa kohdata ihmisiä.
Naskali toivoo, että ehtii harjoittelun lomassa seurata myös festivaalin ohjelmaa. Pääohjelmasta häntä kiinnostaa erityisesti Compagnie Hervé Koubin Sol Invictus ja Dansk Danseteaterin LEANING TREE -teokset.
– Teoskuvauksen perusteella LEANING TREE -teoksessa vaikuttaa olevan unenomainen tunnelma. Teos on ispiroitunut Vilhelm Hammershøin maalauksista. Maalaustaiteesta inspiroituminen kuulostaa mielenkiintoiselta, ja odotan pääseväni näkemään, kuinka se ilmenee teoksessa.
– Sol Invictus vaikuttaa todella fyysiseltä. Teoksessa on paljon liikettä, ja tanssin ilo välittyy teoksesta. Mukana on katutanssijoita, akrobaatteja ja tanssijoita eripuolilta maailmaa.

Savonia-lavalla maksutonta toriohjelmaa
Savonialla on oma nimikkolava Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalilla. Kuopion torin Savonia-lavalla nähdään tanssin harrastajien ja muiden kulttuurialojen taitureiden esityksiä.
Savonia-lavan ohjelma on kaikkien vapaasti seurattavissa, ilman pääsymaksua.
– Suosittelen lämpimästi Kuopio Tanssii ja Soi-festivaalia kaikille. Ohjelma on todella monipuolinen ja sieltä löytynee jokaiselle kiinnostavaa koettavaa, Naskali sanoo.
Naskalin ohella Kuopio Tanssii ja soi -festivaalia on toteuttamassa myös moni muu savonialainen. Useita tanssinopettajaopiskelijoita on tapahtumassa vapaaehtoisena, muun muassa festivaalipuodissa, kurssisihteerinä, leirinohjaajana, avustajina ja maskottina.
Kuopio Tanssii ja Soi 6.–14.6.2025.
Savonia-lava Kuopion torilla koko tapahtuman ajan. Tutustu Savonia-lavan ohjelmaan.
Teksti: Juho Papinniemi

