
Savonia koulutti erikoishammasteknikot uusiin tehtäviin
Marraskuussa voimaan tullut lakimuutos laajensi erikoishammasteknikoiden työnkuvaa merkittävästi – ja tarpeeseen vastattiin nopeasti. Savonia-ammattikorkeakoulu koulutti yhteistyössä Erikoishammasteknikkoliiton kanssa koko maan erikoishammasteknikot uusiin tehtäviin, varmistaen osaamisen ja potilasturvallisuuden.
Terveydenhuollon ammattihenkilöasetuksesta kumottiin hammasteknikoiden ja erikoishammasteknikoiden ammatinharjoittamista rajoittanut pykälä 15.11.2025 alkaen.
Muutoksen myötä erikoishammasteknikot voivat jatkossa harjoittaa ammattiaan koulutuksensa ja osaamisensa mukaisesti. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että erikoishammasteknikko voi valmistaa osaproteesin itsenäisesti myös potilaalle, jolla on omia hampaita tai keinojuuria. Tehtäviä ei kuitenkaan saa tehdä ilman asianmukaista koulutusta ja osaamista. Muutos mahdollistaa joustavamman työnjaon ja yhtenäistää terveydenhuollon ammattihenkilöitä koskevaa sääntelyä.
– Erikoishammasteknikoiden ammattioikeutta rajoittavan asetuksen poistaminen muutti toimenkuvaamme. Laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä edellyttää, että terveydenhuollon henkilöllä tulee olla koulutus, kokemus ja ammattitaito. Nyt kun ammattioikeudet laajenivat koskemaan myös osaproteeseja, tarvitsimme siihen yksilöllisesti meille suunnitellun koulutuksen, kertoo Erikoishammasteknikkoliiton (EHT ry) puheenjohtaja Tapani Korkeala.
Savonia-ammattikorkeakoulu järjesti yhdessä EHT:n kanssa erikoishammasteknikoille suunnatun koulutuksen, jonka tavoitteena on varmistaa riittävät valmiudet toteuttaa osaproteesityöt laadukkaasti ja potilasturvallisesti.

Erikoishammasteknikkoliitto tilasi koulutuksen Savonialta jäsenistölleen
Koulutus suunniteltiin tiiviissä yhteistyössä EHT:n kanssa, joka on myös hankkinut koulutuksen Savonialta jäsenilleen. Käytännössä Savonia siis koulutti kaikki Suomen erikoishammasteknikot.
– Nyt koulutettava määrä oli todella iso ja opetuskokonaisuus laaja. Tällöin korostuvat hyvin tehty ja organisoitu koulutussisältö, johon olemme olleet erittäin tyytyväisiä. Samoin luennoitsijoiden kokemus ja ammattitaito ovat tärkeitä, Korkeala sanoo.
Taustalla on Savonian pitkä kokemus ja asiantuntemus alan koulutuksesta. Korkeala kiittelee hyvin sujunutta yhteistyötä.
– Savoniassa on ollut jo pitkään erikoishammasteknikoiden lisäkoulutus ja siten myös tieto erikoishammasteknikoille annettavan koulutuksen sisällöstä. Lisäksi Savonialla on hyvä yhteistyö hammaslääkärikoulutukseen ja tieto siellä annettavasta osaprotetiikan koulutuksesta. Hammaslääkärikouluttaja Satu Korpisaari toimii molemmissa oppilaitoksissa kouluttajana, joten halusimme hänet kouluttajaksemme. Kun kävin marraskuussa keskustelemassa Savonian kanssa mahdollisuudesta koulutuksen järjestämisestä Kuopiossa, asiat etenivät helposti. Meillä oli toiveena nopea aikataulu koulutuksen järjestämisestä ja tämän Savonia pystyi tarjoamaan. Kiitos Savonian henkilöstölle nopeudesta ja hyvästä yhteistyöhengestä!
Korpisaaren lisäksi kouluttajina toimivat Savonian lehtorit Tiina Holopainen ja Tarja Ruokokoski.
Koulutuksen sisältö kattoi muun muassa potilaan kohtaamisen ja vuorovaikutuksen merkityksen osaproteesihoidon onnistumisessa, osaproteettisen hoitoprosessin vaiheet ja periaatteet, vajaahampaiston jäljentämisen ja jäljennöstekniikat sekä suunterveydentilan kartoittamisen ja osaproteesipotilaan suun terveyden edistämisen.
Korkeala kertoo, että opiskelijoilta saatu palaute on ollut erittäin hyvää.
-Vaikka luennot olivat tiiviitä asiasisällöiltään ja päivät pitkiä, niin silti keskittyminen säilyi. Kurssilaisten olivat toki erittäin motivoituneita oppimaan lisää ammatistaan. Tulevaisuudessa meillä saattaa tulla lisää yhteisiä täsmäkoulutuksia. Aiheita lenteli jo ilmassa.