Ryhmä miehiä, joista osa laboratoriotakkisissa, kokoontuu työpajan tai laboratorion koneen ympärille tarkkailemaan tai työskentelemään laitteiden parissa, ja taustalla on suuria ikkunoita, joista pääsee luonnonvaloa sisään.

Varkaudessa juhlitaan 90-vuotista tekniikan koulutusta

Varkaudessa juhlitaan 90-vuotista tekniikan koulutustaivalta. Vuosikymmenten aikana Walter Ahlströmin nimeä kantava teollisuuskoulu on kasvanut moderniksi korkeakouluksi. Vuosijuhlaa vietetään 3.10.2025.

Savonian Varkauden kampuksella koulutetaan nykyisin energiatekniikan huippuosaajia suomeksi ja englanniksi. Energiatekniikan insinöörit ovat kestävien energiaratkaisujen asiantuntijoita: he etsivät ratkaisuja ilmastonmuutoksen, ympäristöongelmien sekä alati kasvavan energiantarpeen synnyttämiin haasteisiin. Kampusalueella toimiva Energiatutkimuskeskus palvelee yrityksiä ja yhteisöjä tuotekehitys-, testaus- ja koulutuspalveluilla. Opiskelijat ovat tiiviisti mukana myös tutkimuskeskuksen arjessa – aivan kuten koulutuksen ja yrityselämän yhteistyö on ollut Varkaudessa vahvaa kautta aikojen.

Vuosikymmenten saatossa koulutuksen ja yrityselämän välillä on ollut tiivis yhteistyösuhde, ja niin on tänäkin päivänä. Yhteistyötä tehdään esimerkiksi harjoitteluiden ja opinnäytetöiden muodossa. Onpa monen valmistuneen watolöörin (Walterin koulusta valmistuneet insinöörit) ensimmäinen työpaikkakin löytynyt Varkaudesta.

Mustavalkoinen kuva, jossa näkyy suuri, monikerroksinen laitosrakennus, jossa on paljon ikkunoita. Rakennuksen edessä on korkea puu, ja sen ympäristössä on jalkakäytävä ja vähän liikennöity katu.
Kansankeittiö ja Walter Ahlströmin teknillinen koulu. (Valokuvaamo Jänis, Varkauden museot)

Osaava työvoima loi pohjan teollisuuden kasvulle

Varkaudessa juhlitaan Walter Ahlströmin koulua vuorineuvos Walter Ahlströmin ansiosta. 90 vuotta sitten Varkauden teollisuus tarvitsi lisää osaavia tekijöitä. Ennen koulun perustamista työnjohtajia ja teknikoita koulutettiin lähinnä Kuopiossa, mutta tarve kasvoi nopeasti. Vuorineuvos Walter Ahlström ymmärsi koulutuksen merkityksen ja teki merkittävän lahjoituksen teollisuuskoulun perustamiseen.

Walter Ahlströmin Teollisuuskoulusäätiön rakennuttama koulurakennus valmistui vuonna 1934. Seuraavana vuonna aloitti ensimmäinen, 20 opiskelijan ryhmä kaksivuotisessa teknikkokoulutuksessa. Teollisuuskoulu oli aluksi yksi harvoista paperiteknikkojen kouluttajista Suomessa ja siten valtakunnallisesti merkittävä. Opetukseen kuului muun muassa mekaniikkaa, sähkötekniikkaa, tehdashygieniaa, konepiirustusta sekä paperin ja selluloosan valmistusta. Ensimmäiset paperiteknikot valmistuivat vuonna 1936.

Sotavuodet keskeyttivät koulutuksen ja rakennus palveli tuolloin sotasairaalana. Rauhan tultua sotakorvaustuotantoon valjastettu teollisuus tarvitsi jälleen kipeästi osaajia. Sodan jälkeen Varkaudessa käynnistyi myös koneenrakennuksen opetus, aluksi vuorovuosin paperitekniikan kanssa. Vuoteen 1960 mennessä koulusta olikin valmistunut jo 247 paperiteknikkoa ja 150 koneteknikkoa.

Pitkään teollisuuskouluun tultiin enintään kansakoulupohjalla. Tyypillistä oli, että ammattimiehet nousivat esimiestehtäviin työkokemuksen kartuttua. Sodan jälkeisinä vuosikymmeninä tekninen kehitys kuitenkin kiihtyi ja yhä useammalla opiskelijalla oli pohjalla esimerkiksi ammattikoulutus.

Merkittävä käänne tapahtui 1966, kun koulu muuttui kunnalliseksi vuonna. Säätiö lahjoitti koulun irtaimistoineen Varkauden kaupungille, sillä ehdolla, että perustajan nimi säilyisi edelleen koulun nimessä.

Ryhmä miehiä, joista osa laboratoriotakkisissa, kokoontuu työpajan tai laboratorion koneen ympärille tarkkailemaan tai työskentelemään laitteiden parissa, ja taustalla on suuria ikkunoita, joista pääsee luonnonvaloa sisään.
Teollisuuskoulu, myöhemmin teknillinen oppilaitos koulutti osaajia teollisuuden työnjohtotehtäviin. Perinne jatkuu edelleen. (Kuva: Ekström, Ivar Aleksander, Varkauden museot)

Kun ATK tuli kaupunkiin

1970-luvulla Varkaudessa opiskeltiin paperitekniikan, koneenrakennuksen sekä mittaus- ja säätötekniikan opintosuunnissa. Tekninen kehitys eteni vauhdilla ja haastoi myös koulutusta: 1980-luvun puolivälissä jo kolmasosa Varkauden teollisuuden henkilöstöstä käytti päivittäin ATK-sovelluksia. Tähän tarpeeseen perustettiin sähköosasto. Kuten vuosikymmenten saatossa usein, nytkin opettajia saatiin suoraan tehtaista varmistamaan, että uusin tieto välittyi opiskelijoille.

Vuonna 1985 Walter Ahlströmin teknillinen oppilaitos (WATOL) täytti 50 vuotta ja muutti uusiin tiloihin Osmantienjoen varteen. Samalla vuosikymmenellä toteutettiin keskiasteen uudistus, ja teknillistä koulutusta kehitettiin kohti alempaa korkeakoulutusta. Peruskoulupohjaisten rinnalle perustettiin ylioppilaspohjaisia linjoja. Kehitys jatkui seuraavan 90-luvun alussa, kun Varkaudessa opiskeltiin teknikoksi ja insinööriksi automaatiotekniikassa, insinööriksi tuotantotaloudessa ja teknikoksi kone- ja metallitekniikan koulutuslinjalla.

Watolöörit – Walterin perilliset

Insinööritasoisuus oli tärkeä askel kansalliseen ammattikorkeakoulukokeiluun mukaan pääsemisessä. Kokeilussa teknillinen oppilaitos tuli osaksi Pohjois-Savon ammattikorkeakoulua yhdessä Kuopion teknillisen oppilaitoksen, Kuopion kauppaoppilaitoksen, Käsi- ja taideteollisuusakatemian ja Varkauden kauppaoppilaitoksen kanssa. Insinööritutkinnosta tuli korkeakoulututkinto, ja teknikkokoulutus jäi tämän jälkeen käytännössä vähäiseksi. Vuosikymmenen loppupuolella ammattikorkeakoulu vakinaistettiin ja nimi vaihtui vuonna 2004 Savoniaksi.

Ammattikorkeakouluhistorian aikana Varkaudesta on valmistuttu muun muassa tuotantotalouden, automaatiotekniikan, informaatioteknologian, ohjelmistotekniikan ja sähkövoimatekniikan insinööriksi. Tyypillisiä työnimikkeitä valmistuneilla ovat olleet projekti-, kehitys- tai suunnitteluinsinööri, vuoromestari, työnjohtaja, suunnittelupäällikkö tai laatupäällikkö.

Walter Ahlströmin nimi elää Varkauden kampuksella muun muassa kampusrakennuksen sekä Walter Ahlströmin Insinööriopiskelijat WAIO Ry:n nimessä.

Nimen lisäksi myös Ahlströmin Varkauteen puhaltama koulutuksen ja kehityksen henki elää edelleen. Walter Ahlström näki jo 1920-luvulla osaamisen ja koulutuksen merkityksen teollisuuden ja elinkeinoelämän kasvun ja kehityksen edistäjänä. Tuolloin ei ehkä puhuttu vielä vastuullisesta vaikuttamisesta, eikä Savoniasta, mutta Savonian strategian tavoitteet olisivat todennäköisesti olleet Ahlströmille hyvinkin mieleiset.

Savonialla on merkittävä rooli kestävän kehityksen edistämisessä ja vastuullisen yhteiskunnan rakentamisessa. Vaikuttavuutemme syntyy kouluttamiemme osaajien työstä yhteiskunnan eri alueilla ja näkyy tuottamamme tiedon ja osaamisen aikaansaamana kädenjälkenä.

Woisi olla waikka itsensä Walterin kynästä.

Mustavalkoinen kuva kiireisestä työpajasta, jossa työtakkiin pukeutuneet miehet käyttävät koneita ja työkaluja, yläpuolella on hihnakäyttöisiä laitteita ja suuret ikkunat päästävät luonnonvaloa sisään.
Oppilaita teknisen työn tunnilla 1934. (Kuva: Ekström, Ivar Aleksander, Varkauden museot)