Suuret, pehmustetut punaiset ja harmaat kirjaimet, jotka muodostavat sanan ”DHBW”, on sijoitettu käytävään, jossa on puulattia ja tummat puupaneloidut seinät.

Savonia-artikkeli: Kansainvälisiä näkökulmia ja uusia yhteistyöavauksia Saksasta

This work is licensed under CC BY-SA 4.0Creative Commons logoCreative Commons Attribution logoCreative Commons Share Alike logo

Osallistuin 9.–15.6.2026 Erasmus+ -henkilöstövaihtoon Saksassa, Duale Hochschule Baden-Württenbergiin (DHBW) Lörrachiin. DHBW on yksi Savonian EU4Dual-verkoston kumppaneista, ja vierailuni tavoitteena oli syventää yhteistyötä sekä kartoittaa uusia avauksia erityisesti kestävän matkailun saralla.

Tutustumista dual-malliin ja tutkimusyhteistyöhön

Matkani keskeisenä tavoitteena oli tutustua saksalaiseen dual-malliin, jossa opiskelu ja työelämä vuorottelevat tiiviisti. Lisäksi halusin oppia DHBW:n toimintatavoista sekä kartoittaa mahdollisuuksia tutkimusyhteistyöhön.

DHBW on perustettu vuonna 2009, kun Baden-Württembergin osavaltion Berufsakademie yhdistettiin itsenäiseksi korkeakouluksi. Se on Saksan ensimmäinen osavaltionlaajuinen ns. duaaliyliopisto. Se tarjoaa ammatillisesti integroitua korkeakoulutusta. Dual-mallin juuret ulottuvat kuitenkin vuoteen 1974, jolloin ns. Stuttgartin malli käynnistettiin yhteistyössä yritysten kanssa yhdistämään akateeminen opiskelu ja työelämässä oppiminen. Nykyään DHBW on Baden-Württembergin alueen suurin yliopisto, jossa opiskelee yli 34 000 opiskelijaa yhdeksällä kampuksella ja jonka yritysverkostoon kuuluu yli 9 000 yrityskumppania.

Vierailun aikana esittelin Savonian Kestävä yhteiskunta -TKI-tutkimusryhmän osaamista ja kävin keskusteluja erityisesti hankkeista kestävän matkailun teemassa. Oli inspiroivaa huomata, kuinka paljon yhteistä tekemisen pohjaa meillä on, mutta samalla voimme myös oppia toistemme erilaisista toimintamalleista.

Tiiviistä yritysyhteistyöstä oppeja Pohjois-Savoon

Matkani kohokohtiin kuului tapaaminen vt. rehtori, professori Dr. Johannes Kernin kanssa. Keskustelimme erityisesti kestävän matkailun kehittämisestä ja mahdollisuuksista yhteistyöhön Savonian ja DHBW:n välillä.

DHBW:n toimintamallissa korostuu tiivis yhteistyö yritysten kanssa. Dual-malli perustuu opiskelun ja työelämäjaksojen vuorotteluun, ja yritykset ovat vahvasti mukana koulutuksen suunnittelussa ja toteutuksessa. Yrityslähtöinen toimintakulttuuri oppilaitoksessa on todella vaikuttava. Tästä olisi paljon opittavaa myös Pohjois-Savossa.

Kolme henkilöä seisoo sisätiloissa ja hymyilee kameraan. Keskellä oleva nainen pitelee punaiseksi käärittyä lahjaa, ja oikealla oleva mies pitelee laatikkoa. Heillä on yllään rento liikevaatetus, ja heidän takanaan on puupaneloitu seinä.
Kuva 1. Philipp Schließer (kansainvälisen toimiston johtaja), Anu-Riikka Korhonen, vt. rehtori, professori, Dr. Johannes Kern

Kampuksiin ja opetukseen tutustumista

Vierailuni aikana tutustuin DHBW:n kolmeen kampukseen Lörrachissa. Kokonaisuudessaan DHBW toimii yhdeksällä paikkakunnalla Baden-Württenbergin alueella.

Tapasin myös turismin oppiaineen henkilökuntaa, mukaan lukien koulutusjohtaja Valentin Weislämnen sekä tutkijoita. Keskustelimme tutkimushankkeista, vertailimme koulutuksia ja jaoimme näkemyksiä osaamisalueistamme.

Matkan aikana tapasin myös opiskelijoita, jotka ovat tulossa Savoniaan vaihtoon seuraavana lukuvuonna. Keskustelimme Kuopion seudusta ja Savonian opinnoista ja eroista Suomen ja Saksan välillä.

Suuri, valoisa työpaja, jossa on korkeat katot ja suuret ikkunat. Useat ihmiset istuvat pöydän ääressä työskentelemässä erilaisissa projekteissa, kun taas muutamat seisovat tai kävelevät ympäriinsä. Etualalla olevalla pöydällä on pahvilevyjä.
Kuva 2. Arkkitehtiopiskelijat opiskelevat Vitra-kampuksella uusissa, hienoissa tiloissa (https://www.vitra.com/en-ie/professionals/projects/clients/details/dhbw-loerrach?srsltid=AfmBOopbpRX36EeJ3hiPgN8ZF6gckYuflVny2BF0WlQVrS6Th89F4WkP)

Kohti uusia avauksia

Vierailu vahvisti Savonian olemassa olevia verkostoja ja avasi uusia mahdollisuuksia yhteistyölle. Sovimme jatkotoimista, kuten keskustelujen jatkamisesta kestävän matkailun tutkimuksesta sekä mahdollisten yhteisten hankkeiden kartoittamisesta.

Toivon, että tästä vierailusta syntyy uusia yhteistyöavauksia. Kiitän mahdollisuudesta päästä kokemaan tällainen vaihto ja kehittämään omaa ymmärrystä ja osaamista kansainvälisestä yhteistyöstä!

Suuret, pehmustetut punaiset ja harmaat kirjaimet, jotka muodostavat sanan ”DHBW”, on sijoitettu käytävään, jossa on puulattia ja tummat puupaneloidut seinät.

Kirjoittajat

Anu-Riikka Korhonen, TKI-asiantuntija, Savonia-ammattikorkeakoulu

Artikkelin työstämisessä on hyödynnetty tekoälyä.