
Savonia-artikkeli: Terveysalan minimessut toivat hoitotyön tuotteet lähelle oppimista
This work is licensed under CC BY-SA 4.0
Terveysalan minimessut järjestettiin 28.4.2026. Minimessut kokosivat yhteen hoitotyön opiskelijat ja opettaja tutustumaan ajankohtaisiin hoitotyössä käytettäviin tuotteisiin ja välineisiin. Esillä oli laaja kattaus hoitotyön arjessa käytettäviä ratkaisuja haavanhoidosta katetreihin, avannetuotteisiin, sekä nesteensiirron välineisiin. Minimessuilla oli mahdollisuus tutustua tai päivittää omaa osaamista terveysalan hoitotuotteiden ja ratkaisuiden sekä teknologian parissa. Minimessuilla oli mukana yhteensä 12 näytteilleasettajaa.
Minimessuilla vierailijoita houkutteli Savonian Digicenterin robottikoira, joka toimi erinomaisena katseenvangitsijana ja messutunnelman avaajana. Lisäksi kävijöillä oli mahdollisuus tutustua Savonian tarjoamiin VR-teknologiaratkaisuihin ja kokeilla niitä käytännössä.
Teoria kohtaa käytännön
Hoitotyön koulutus pohjautuu näyttöön perustuvaan toimintaan ja kliiniseen osaamiseen. Minimessuilla tämä yhdistelmä konkretisoitui. Kun opiskelija näkee esimerkiksi miltä erilaiset haavasidokset todella näyttävät tai millaisia vaihtoehtoja avannehoitoon on tarjolla, oppiminen siirtyy teoriasta käytännön ymmärrykseen.
Pelkkä oppikirjatieto ei vielä riitä, vaan hoitotyössä tarvitaan välineiden tunnistamista, käyttöosaamista ja ymmärrystä siitä, miksi tietty tuote valitaan tiettyyn tilanteeseen. Tällainen kokemusperäinen oppiminen vahvistaa kliinistä päättelyä ja auttaa opiskelijaa hahmottamaan tulevaa työtään konkreettisemmin.

Oppimista myös opettajille
Minimessut eivät olleet merkityksellisiä ainoastaan opiskelijoille. Myös opettajille tapahtuma tarjosi tärkeän mahdollisuuden päivittää omaa osaamistaan. Hoitotyön tuotteet ja teknologia kehittyvät jatkuvasti, ja uusia ratkaisuja tulee markkinoille nopeaan tahtiin.
Opettajien ajantasainen tietämys näkyy suoraan opetuksen laadussa. Kun opettaja tuntee uusimmat tuotteet ja niiden käyttötarkoitukset, hän pystyy liittämään opetukseen konkreettisia esimerkkejä työelämästä ja valmistamaan opiskelijoita realistisesti tuleviin työtehtäviin. Samalla opettajat toimivat opiskelijoille ammatillisina roolimalleina. Ajantasainen osaaminen viestii opiskelijoille elinikäisen oppimisen merkityksestä hoitotyössä.
Kohtaamisia ja keskusteluja
Messujen yksi tärkeimmistä anneista olivat kohtaamiset. Opettajat ja opiskelijat pääsivät keskustelemaan suoraan yritysten asiantuntijoiden kanssa ja esittämään käytännönläheisiä kysymyksiä tuotteiden käytöstä. Keskusteluissa nousi esiin esimerkiksi tuotteiden valintaperusteet, potilasmukavuus, kustannusnäkökulmat ja käytännön vinkit arjen hoitotyöhön. Tällaiset tilanteet rikastuttavat oppimista tavalla, jota luokkahuoneessa voi olla vaikea saavuttaa.
Palaute messuilta
Minimessujen osallistujien oli mahdollista antaa palautetta Webropol kyselyn avulla anonyymisti. Palautekyselyyn vastasi 10 osallistujaa. Saadun palautteen perusteella 80 % oli tyytyväisiä messujen kokonaisuuteen. Vastaajista 90 % koki minimessujen sisällön hyödyllisenä ja 70 % suosittelisi minimessuja ystäville tai kollegoille. Minimessut toimivat järjestelyiden osalta loistavasti ja siihen olivat vastaajista 80 % samaa mieltä.
Saadun vapaan palautteen perusteella tapahtuma koettiin aktiivisena tapahtumana, tila oli avara ja toimiva. Kehitysehdotuksena seuraaviin minimessuihin toivottiin lisää osallistujia ja mahdollisesti potilascase tehtäviä, joita opiskelijat voisivat suorittaa tutustuessa näytteilleasettajiin.
Terveysalan minimessut olivat loistava tilaisuus päivittää osaamista, saada uusia ideoita opetukseen ja tuleviin harjoitteluihin sekä verkostoitua paikallisten alan toimijoiden kanssa.

Kirjoittajat
Heli Hiltunen, päätoiminen tuntiopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu
Jenni Niinimäki, hoitotyön lehtori, Savonia-ammattikorkeakoulu
Sari Oderhohwo, hoitotyön lehtori, Savonia-ammattikorkeakoulu