
Savonia-artikkeli: Virtuaalinen liikkuvuus ja jaettu eurooppalainen luokkahuone tietojenkäsittelytieteessä
This work is licensed under CC BY-SA 4.0
Kun Savonian EU4DUAL-partneri Duale Hochschule Baden-Württembeg (DHBW) käynnisti uuden New Study -opetusohjelman, ensimmäisen englanninkielisen verkko-opintonsa kandidaattitasolla tietojenkäsittelytieteessä, ei sen alussa täysin ymmärretty, millaisia laajoja mahdollisuuksia ohjelma vähitellen avaisi. Virtuaalinen liikkuvuus ei olisi mahdollista ainoastaan DHBW:lle saapuville opiskelijoille, vaan EU4Dual-allianssin avulla voidaan vaihtaa myös opettajia virtuaalisesti.
Tämä artikkelin tarkoitus on toimia inspiraationa aidosti eurooppalaisen luokkahuoneen rakentamisessa: sellaisen, jossa opiskelijat, opettajat ja oppilaitokset yhdessä luovat tietoa yli rajojen, digitaalisten työkalujen tukemina ja kulttuurivaihdon rikastamina ja mikä tärkeintä, antaa useammalle opiskelijalle ja henkilöstön jäsenelle mahdollisuuden liikkuvuuteen tunnustamalla, että jo pelkkä virtuaalinen liikkuvuus on aito eurooppalainen kulttuurienvälinen kokemus. Kaikilla ei ole mahdollisuutta fyysiseen vaihtoon – esimerkiksi hoivavastuiden tai taloudellisen tilanteen vuoksi – joten virtuaalinen liikkuvuus on osallistavampaa ja voi lisäksi toimia rohkaisuna myöhempään fyysiseen vaihtoon.
Opetusta yli rajojen

DHBW:n ohjelmaan liittyi Savonialta Pekka Vedenpää opettamaan Information Network Technology -kurssia (5 op) New Study -ohjelma ensimmäiselle tietojenkäsittelytieteen vuosikurssille. Hänen osallistumisensa oli seurausta DHBW:n New Study -ohjelman professorin ja järjestäjän Kay Berklingin henkilöstövaihtovierailusta Savoniaan EU4Dual-allianssin puitteissa. Vierailun seurauksena syntyi yhteisjulkaisuja, tiiviimpää yhteistyötä eri työpaketeissa ja ennen kaikkea vahvoja henkilökohtaisia verkostoja, jotka rakentuivat luottamuksen varaan ja tukivat opiskelijoiden ja henkilökunnan virtuaalista liikkuvuutta New Study-ohjelmaan.
Pekalle siirtyminen digitaaliseen opetusympäristöömme oli sekä tuttua että uutta. Kaikki materiaalit, harjoitukset ja luentotallenteet sijaitsivat DHBW:n Moodlessa, ja saksalaiset Moodle-asiantuntijat tekivät Savonian materiaalien siirrosta sujuvaa. Live-opetukset toteutettiin Zoomissa, jossa teoria yhdistettiin vuorovaikutteisiin harjoituksiin ja Cisco Packet Tracer -ohjelmalla tehtäviin verkkosimulaatioihin.
”Jokaisen teorialuennon täytyy sisältää suunnittelu-, simulointi- ja laskuharjoituksia. Tämä yhdistelmä on ollut opetukseni ydin jo 30 vuoden ajan,” Pekka totesi.
Miten digitaalinen opetus toimii New Study-ohjelmassa

Yksi New Study ohjelman tärkeimmistä opeista on, että verkko-opetus on paljon muutakin kuin luentojen siirtämistä Zoomiin. Ohjelmassa hyödynnetään kokonaisvaltaista digitaalista ekosysteemiä:
– Moodle materiaalien, harjoitusten, keskustelufoorumien ja arviointien keskuspaikkana.
– Zoom reaaliaikaiseen oppimiseen, mahdollistamaan live-vuorovaikutusta, ryhmätöitä ja käytännön demonstraatioita.
– Erikoisohjelmistoja, kuten Packet Tracer, verkkosimulaatioihin – mahdollistaen käytännön oppimisen ilman fyysisiä laboratorioita.
– Tekoälytuki yksilöllisiin harjoituksiin ja palautesilmukoihin.
– Digitaaliset hallintoprosessit: kaikki sähköisistä allekirjoituksista kokeiden turvalliseen siirtoon hoidetaan verkossa, mikä vähentää kitkaa ja helpottaa rajat ylittävää yhteistyötä.
Näiden työkalujen yhdistelmä mahdollistaa sen, että opiskelijat voivat osallistua mistä päin maailmaa tahansa, ja opettajat voivat tuoda osaamisensa opetussuunnitelmaan sijainnista riippumatta.
Kulttuurienvälinen opetus: haasteita ja palkintoja

Vaikka opetus tapahtui digitaalisesti, yhteys ihmisiin ja kulttuuriin oli vahva. Pekka huomasi nopeasti luokkahuoneessa kulttuuriset vivahteet: kansainvälisten opiskelijoiden huolellisuus ja kohteliaisuus vaikuttivat vuorovaikutuksen dynamiikkaan hienovaraisilla, mutta merkityksellisillä tavoilla. Myös arviointijärjestelmien erot toivat esiin, kuinka syvästi akateemiset perinteet voivat vaihdella. Suomessa korkein arvosana on 5, kun taas Saksassa se on 1 – ja näiden yhdenmukaistaminen vaati huolellista selittämistä ja yhteisiä arviointikriteereitä oikeudenmukaisuuden takaamiseksi.

Jopa kokeista tuli osa tätä rajat ylittävää oppimisprosessia. DHBW piti kiinni tutusta kynä ja paperi -muodosta, mutta siihen yhdistettiin digitaaliset käytännöt: valmiit kokeet skannattiin, siirrettiin turvallisesti Sync & Share -palvelulla Suomeen arvioitavaksi ja palautettiin sitten Saksaan. Nämä yksityiskohdat saattavat tuntua pieniltä, mutta juuri tällaiset ratkaisut saavat virtuaalisen eurooppalaisen luokkahuoneen toimimaan: akateemisten kulttuurien yhdistäminen, prosessien sovittaminen yhteen ja oppiminen toisilta siellä, missä järjestelmät ja ihmiset kohtaavat.
Miksi henkilökohtaiset verkostot ovat tärkeitä
New Studyn ohjelmajohtajana Kay koordinoi koko tietojenkäsittelytieteen opetussuunnitelmaa, rekrytoi opettajia ja luo yhteisön opettajien ja opiskelijoiden välille. Koska ohjelma on täysin verkossa, se tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kutsua opettajia ja opiskelijoita partnerikorkeakouluistamme ympäri maailmaa osallistumaan DHBW:n opintoihin virtuaalisen liikkuvuuden kautta. Vaikka nämä vaihdot perustuvat teknologiaan, ne syntyvät ja kehittyvät ennen kaikkea ihmissuhteiden kautta – vuorovaikutuksen ja luottamuksen rakentamisen myötä.
Mitä opimme
Tämän yhteistyön kautta allekirjoittaneet saivat useita oivalluksia, jotka ulottuvat yhden kurssin ulkopuolelle. Yksi tärkeimmistä opeista oli yhteensopivan digitaalisen infrastruktuurin merkitys. Yhteiset alustat – Moodle kurssinhallintaan, Zoom live-opetukseen ja turvalliset tiedostonsiirtojärjestelmät arviointiprosesseihin – muodostivat selkärangan saumattomalle korkeakoulujen väliselle yhteistyölle. Ilman tätä teknistä perustaa inhimilliset ja kulttuuriset tekijät eivät olisi päässeet kukoistamaan.
Yhtä tärkeä havainto oli, että kulttuurivaihto ei ole haaste voitettavaksi, vaan vahvuus, jota kannattaa hyödyntää. Arviointijärjestelmien, opiskelijakäyttäytymisen ja opetustraditioiden erot muuttuivat mahdollisuuksiksi oppia, kun niihin suhtauduttiin avoimuudella. Nämä kontrastit rikastuttivat kokemusta sekä opiskelijoille että opettajille, ja kurssi muuttui pelkän sisällön siirtämisestä opetukseksi siitä, miten koulutus voi vaihdella eri maiden välillä.
Oivallus oli myös, kuinka ratkaisevia henkilökohtaiset verkostot ovat innovaatioille. Vaikka viralliset sopimukset ja konsortiorakenteet tarjoavat puitteet, juuri yksilöiden välinen luottamus mahdollistaa nopean ja tehokkaan kokeilun.
Lopuksi tämä pilotti avasi tilaa tarkastella mikrotutkintojen roolia eurooppalaisessa verkkokoulutuksessa. Tämän vaihdon toimiessa testitapauksena voidaan nähdä, miten taitojen modulaarinen tunnustaminen voisi täydentää perinteisiä tutkintoja ja luoda joustavia oppimispolkuja tai aloituspisteitä uusille kiinnostuksenkohteille. Saksalaisessa korkeakoulutuksessa, jossa mikrokurssit ovat vielä alkutekijöissään, tämä oli tärkeä askel kohti eurooppalaisten elinikäisen oppimisen trendien mukaista kehitystä.
Mitä seuraavaksi
Ensimmäisen vaihdon onnistuminen on luonut pohjan laajentamiselle. New Study -ohjelma aikoo kasvattaa opettajavaihtomallia EU4Dualin sisällä, syventää mikrotutkintojen integrointia ja jatkaa digitaalisen oppimisympäristön kehittämistä. Ensi lukuvuonna se tarjoaa virtuaalisen liikkuvuuden opiskelijoille mikrotutkintoja ohjelmistotekniikassa, pelillistämisessä ja pelikehityksessä.
Tietojenkäsittelytieteen vakiokurssit, kuten data-analytiikka ja vuorovaikutteiset järjestelmät, odottavat innolla, että niitä opettavat virtuaalisesti vierailevat opettajat.
Tavoitteena on myös vahvistaa kulttuurista ulottuvuutta ja tehdä kulttuurienvälisestä opetuksesta ohjelman keskeinen osa. Tätä varten ohjelma tarjoaa yhteisöalustan, jossa opiskelijat voivat olla vuorovaikutuksessa ja vaihtaa kokemuksia sekä tietoa yliopistojen ja allianssien välillä.
Jaettava eurooppalainen kokemus
Lopulta se, mikä tekee New Study -tyyppisistä verkko-ohjelmista erityisen, ei ole vain sen virtuaalisuus, avoimen oppimisympäristön didaktiikka tai korkeat laatuvaatimukset, vaan sen ihmiset: opiskelijat, jotka ovat valmiita oppimaan yli rajojen; teollisuudesta ja akateemisesta maailmasta tulevat opettajat, jotka tuovat vuosikymmenten asiantuntemuksen yhteiseen tilaan; ja oppilaitokset, jotka ovat valmiita pohtimaan uudelleen, miten korkeakoulutus voi toimia digitaalisessa, eurooppalaisessa kontekstissa.
Kuten Pekka tiivisti ensimmäisen New Study -lukukautensa jälkeen: “Kaiken kaikkiaan New Study -projekti oli erittäin mielenkiintoinen ja opettajana olin iloinen opiskelijoiden hyvästä menestyksestä. Ausgezeichnet! (Erinomaista!)”
Kirjoittajat
Pekka Vedenpää, tuntiopettaja, Savonia-ammattikorkeakoulu
Kay Berkling, professori, Duale Hochschule Baden-Württemberg
Valokuvat: Solja Ryhänen