@metacontent@
Savonialla juhlistettiin kevään valmistuneita opiskelijoita Kuopion Musiikkikeskuksella. Juhlassa korostuivat saavutusten lisäksi yhteisöllisyys, sitkeys ja usko tulevaan – se, kuinka jokaisen tutkinnon takana on rohkeutta ja paljon pitkäjänteistä työtä. Saavutuksia juhlistettiin riemukkaissa tunnelmissa, Liekinheittimen ja Bangarangan tahtiin.
Työelämäläheisyys on ammattikorkeakoulun geeneissä
Juhlan avasi rehtori Mervi Vidgrén, joka nosti puheessaan esiin millainen voimavara nyt valmistuvat opiskelijat ovat työelämälle ja alueen elinkeinoelämälle. Ammattikorkeakoulutuotanto antaa hyvät valmiudet työelämän murrokseen. Työelämäyhteys näkyy opintojen aikana muun muassa harjoitteluissa ja opinnäytetöissä, kuten myös tutkimus- kehitys- ja innovaatiotyössä. Näin koulutukseen välittyy uusin tieto työelämästä ja toisaalta opiskelijat tuovat oman tuoreen ajattelunsa yrityksiin.
– Työelämäläheisyys on ammattikorkeakoulun geeneissä, Vidgrén sanoi.
Sopeutumiskyky muutoksiin on supervoima
Maakuntajohtaja Tytti Määttä muistutti, että valmistuvilla on nyt käsissään jotakin kouriintuntuvaa, korkeakoulututkinto. Samalla maailman muuttuessa, on kyky kehittyä ja oppia uutta entistä tärkeämpää.
– Työssäni näen joka päivä, kuinka nopeasti maailma muuttuu ympärillämme. Työelämässä korostuu kyky yhdistellä ja ajatella uudella tavalla asioita. Yhteistyötaitoja tarvitaan. Saavutukset eivät ratkaise, vaan se, miten tulemme toimeen toisten kanssa. Olette opiskelleet myllerrysten keskellä, joten olette tottuneet toimimaan muutoksessa – se on teidän työelämän supervoima. Osaatte etsiä tietoa, rakentaa uutta ja ratkaisuja yhdessä muiden kanssa, Määttä muistutti.
Valmistuvien puheenvuorot: Pienet asiat voivat antaa elämälle uuden suunnan
Juhlassa palkittiin ansiokkaita opinnäytetöitä, jaettiin stipedejä ja kuultiin opiskelijoiden esityksiä ja puheenvuoroja. Upeista musiikkiesityksistä vastasivat musiikkipedagogiikan opiskelijat Hanna Rajaniemi, Simo Kekäläinen ja säestäjänä toiminut Jessa Koivunoro. Niin ikään juontajina toimivat opiskelijat Tiina Landén ja Roosa Hytönen Opiskelijakunta SAVOTTAsta.
Valmistuvien opiskelijoiden puheenvuorot pitivät Tino Setälä, Promise Fuangunyi, Vincent Bui sekä Matias Koivisto, jonka sävellyksen ensiesitys kuultiin Almareetta Rantalan pianolla esittämänä.
Opiskelijoiden puheenvuorossa pohdittiin sitä, miten pienetkin asiat voivat olla merkityksellisiä tulevaisuuden kannalta. Yksittäinen hymy, keskustelu, opetuutori, googlaus tai vaikka kivi-paperi-sakset voi ratkaista tulevan uran suunnan.
Kansainväliset opiskelijat kertoivat jännityksestä, kun edessä oli opinnot uudessa maassa ja uudessa kulttuurissa, vieraan kielen keskellä. Pitkään, pitkään talveen ei ainakaan etukäteen osannut varautua. Kaikki kertyneet kokemukset auttavat jatkossa, mitä elämässä tuleekaan vastaan, he pohtivat.
Uusia alkuja
Valmistujaisjuhlassa ei juhlistettu vain päättynyttä opiskelutaivalta, vaan myös uusia alkuja. Tänään juhlittiin uusia osaajia, joiden seuraavat askeleet vievät eri puolille työelämää, alueita ja maailmaa. Kuten SAVOTTAn edustajiston puheenjohtaja Noora Pietiläinen sanoi:
– Tänään yksi vaihe elämässä päättyy, mutta samalla alkaa jotakin aivan uutta. Edessä on uudenlainen arki, uudet työtehtävät. Valmistuminen ei ole pelkästään tutkinto tai todistus, osoitus pitkäjänteisyydestä, rohkeudesta ja työstä, joka on tehty päästäkseen tähän hetkeen. Nauttikaa tästä hetkestä ja olkaa ylpeitä.



























































