Miesopiskelija kirjoittaa vihkoon muistiinpanoja.

Pilottikoulutuksessa kehitetään kaksikielistä opetusta korkeakoulussa ja parannetaan opiskelijoiden kielitaitoa

Kaksikielinen korkeakoulutus

Mikä oli lähtötilanne ja tarve? 

Mitä haastatta ratkottiin ja keitä se koski? 

Päämääränä on edistää maahanmuuttajataustaisten korkeakoulutettujen työllistymistä. Hankkeen kohderyhmänä ovat ammattikorkeakoulujen opetus- ja ohjaushenkilöstö sekä välillisesti opiskelijat. Muutosta tavoitellaan yhtäältä ammattikorkeakoulutuksessa ja toisaalta myös työpaikoilla, joille AMK-opiskelijat hakeutuvat harjoittelemaan ja jonne he voisivat valmistuttuaan työllistyä. Suomen kielen oppiminen lisää merkittävästi kv-opiskelijoiden työllistymismahdollisuuksia Suomessa ja tätä halutaan kehittää sekä kaksikielisillä piloteilla että henkilöstön kielitietoisuusosaamisen lisäämisellä. 

Mitä tehtiin ja miten? 

Mitä Savonia (ja kumppanit) konkreettisesti tekivät 

Hankkeessa kehitetään kaksikielisen pedagogiikan (TAMK) ja kaksikielisen harjoittelun mallit (HUMAK) sekä ammattikorkeakoulun arkeen sellaisia käytäntöjä, jotka vahvistavat oppilaitosten henkilöstön kykyä toimia monikielisesti, kulttuuritietoisesti ja kansainvälisten opiskelijoiden suomen kielen taitoja kehittäen (SAVONIA, OAMK, TAMK, HUMAK). Työelämän osalta tavoitteena on työelämän vastaanottavuuden tukeminen. Savonian työpakettina on henkilöstön kielitietoisuus-osaamisen kehittäminen sekä kaksikieliset pilotit Mechanical Engineering -tutkinnossa. 

Mitä muuttui ja miksi se on tärkeää? 

Mikä parani tai mitä syntyi – ja miten tämä edistää vastuullisuutta tai on hyödynnettävissä muualla? 

Hanke jatkuu kesäkuuhun 2027. Hankkeessa kehitetään eri aloille sopivat kaksikielisen pedagogiikan ja kaksikielisen harjoittelun mallit. Opiskelijat ovat kokeneet kaksikieliset pilotit hyödyllisiksi ja toivovat oppivansa myös jatkossa lisää suomea osana englanninkielisiä oman alan opintoja. Korkeakoulut haluavat jatkossa yhä enemmän kv-opiskelijoita ja kaksikielinen koulutus on yksi keino parantaa opiskelijoiden mahdollisuuksia löytää työpaikka Suomesta ja integroitua Suomeen.