Neljä ihmistä seisoo aurinkoisessa metsässä; osalla heistä on saappaat ja turvaliivit. Yksi heistä osoittaa kohti pientä puroa, kun taas muut tarkkailevat tilannetta tai tekevät muistiinpanoja. Heitä ympäröivät saniaiset ja vihreä lehtipuusto.

Luokkahuoneesta lammelle!

Korkeakouluopiskelu on paljon muutakin luokkahuoneessa opiskelua. Käytännön työskentely on tärkeää kaikilla aloilla ja antaa mahdollisuuden soveltaa jo opittua tietoa käytäntöön. Esimerkiksi ympäristötekniikan tutkinto-ohjelmaan kuuluvat maastoharjoitukset Pieni-Valkeisen lammella tarjoten opiskelijoille konkreettisen oppimisympäristön luonnon keskellä.

Yksi harjoituksiin osallistuneista kolmannen vuoden ympäristötekniikan opiskelija Roosa-Maria Ikävalko. Hän kertoo alun perin valinneensa alan juuri sen käytännönläheisyyden vuoksi. Ikävalko osallistui syksyllä kansainväliseen Monitoring Natural Waters -intensiiviviikkoon, johon osallistui opiskelijoita Savonian lisäksi myös Maltalta, Puolasta ja Espanjasta.

Ympäristötekniikan alalla korostuvat kentällä tehtävät työt

Kansainvälisen yhteistyön ohella opiskelu sisälsi verkko-opintoja sekä käytännön työskentelyä maastossa ja laboratoriossa. Maastoharjoitukset toteutettiin kahtena päivänä Pieni‑Valkeisen lammella.

– Harjoitukset liittyivät valuma-alueen kartoitukseen, pintavesi- ja pohjavesinäytteenottoon, virtaaman mittaukseen esimerkiksi Thompsonin mittapadolla sekä vedenlaadun mittaukseen kenttämittalaitteilla.

Roosa-Maria oli tyytyväinen luonnossa opiskeluun.

– Luonnossa tapahtuva opiskelu on todella antoisaa monellakin eri tapaa: ulkona olo luokkahuoneiden sijaan on tervetullutta vaihtelua jo ihan terveyden kannalta ja käytännön tekemisellä oppii ainakin allekirjoittanut paljon enemmän. Oli myös mielenkiintoista nähdä esimerkiksi pohjavesinäytteenoton aikana, miten tuollainen käytännössä toimii ja mistä meidän juomavesi tulee. 

Hän uskoo kenttäharjoitusten lisäävän myös työelämässä tarvittavia valmiuksia.

– Meidän alalla korostuu kentällä tehtävät työt ja etenkin niiden ymmärtäminen, joten koen, että jo opiskeluaikana tapahtuva harjoittelu valmistaa meitä tulevaisuutta varten paljon enemmän kuin   ”pelkkä kirjoista oppiminen”. 

Vesistöjen parantaminen edellyttää niiden äärelle menemistä

Intensiivijakson opettaja Teemu Räsänen kertoo, että opiskelijat tutkivat luonnonvesien tilaa, oppivat millaisia uhkia veden laatuun kohdistuu, sekä harjoittelivat hydrologisia mittauksia sekä vesinäytteiden ottamista.

– He saivat käytännön kokemusta kentällä ja laboratoriossa sekä syvensivät ymmärrystään siitä, miten valuma-alueet ja paikalliset olosuhteet vaikuttavat vesiympäristöihin. Mikä tärkeintä, he oppivat, miten yksilöt ja yhteisöt voivat edistää vesistöjen puhtautta.

-Sanotaan, että jos jääkiekossa haluaa tehdä maalin, pitää mennä maalille. Jos taas haluaa pizzaa, on mentävä pizzeriaan. Samalla tavoin luonnon ja vesistöjen tilan parantaminen edellyttää niiden äärelle menemistä sekä niiden toiminnan ymmärtämistä.

Tätä periaatetta pyritään tuomaan esiin tuleville ammattilaisille jo opintojen aikana. Ympäristötekniikan insinöörikoulutukseen kuuluukin runsaasti erilaisia maastoharjoituksia sekä käytännönläheisiä laboratorioharjoituksia, jotka valmistavat opiskelijoita hyvin tuleviin työtehtäviin. Monet näistä harjoituksista toteutetaan yhteistyössä yritysten, kuntien ja kaupunkien kanssa.

Maastossa tehtävät harjoitukset tuovat kaivattua vaihtelua myös opettajan arkeen.

– Luonnossa liikkumisen positiiviset hyödyt ovat aina tervetulleita. Luonto ei ole vain virkistyspaikka, vaan antaa hyvinvointia, jonka vaikutukset ulottuvat stressinhallinnasta fyysiseen terveyteen, oppimiseen ja sosiaaliseen hyvinvointiin. Luontoyhteys syntyy parhaiten olemalla luonnossa, ei vain tarkkailemalla sitä etäältä.

Kaksi ihmistä vehreän järvenrannan äärellä: toinen on kyykyssä ja koskettaa vettä kepillä, kun taas toinen seisoo vieressä; molempia ympäröivät vihreät oksat. Auringonvalo suodattuu puiden läpi.